Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B100M is: 11.25
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
10.45Ryan DierenfieldBillings Skyview (AA)11 Eastern AA Divisionals
10.72Hudson LembkeMissoula Sentinel (AA)12 Russ Plicher Western Top 10
10.83Kash GoicoecheaGlacier (AA)12 Russ Plicher Western Top 10
10.85Malaki SimpsonColumbia Falls (A)12 Russ Plicher Western Top 10
10.87Jackson TarverGreat Falls CMR (AA)12 Eastern AA Divisional
10.90Cameron McAllisterLaurel (A)12 Billings Invite
10.91Ben BlivenFlathead (AA)11 Flathead-Great Falls Dual
10.94Ryan LaMereBillings Senior (AA)12 Eastern AA Divisionals
10.94Caleb ConverBillings West (AA)11 Billings Invite
10.98Benedikt SyrbeChester-Joplin-Inverness (C)11 9C Districts
10.98Osker PattersonGallatin (Bozeman) (AA)12 Gallatin-CMR Dual
10.99Brody ThornsberryFlathead (AA)12 Western AA Divisionals
11.02Miles WellsHardin (A)12 Eastern A Divisional
11.03Caiden SekuterskiCascade (C)12 10C Districts
11.03Michael EmgeHavre (A)12 2024 Eastern A Divisionals
11.03Evan BarnesGlacier (AA)12 Western AA Divisionals
11.05Tanner SchwendLaurel (A)12 2024 Eastern A Divisionals
11.06Brayden KimberlingHavre (A)12 2024 Eastern A Divisionals
11.07Kohbe SmithDawson Co./Glendive (A)12 Bill Kelly Twilight Invitational
11.08Jacob DolezalFlathead (AA)12 Russ Plicher Western Top 10
11.11Oak SullivanBozeman (AA)12 Eastern AA Divisionals
11.11Cooper NelsonHelena Capital (AA)11 Western AA Divisionals
11.12Drew AlmquistHelena Capital (AA)Russ Plicher Western Top 10
11.13Ethan TriplettBelt (C)12 Cascade Top 8
11.15Ryan NanselGallatin (Bozeman) (AA)12 Eastern AA Divisionals
11.16Owen ReynoldsRed Lodge (B)12 Red Lodge Classic
11.16Chase CookRed Lodge (B)11 Gold Strike Invitational
11.16Lucas KadillakBozeman (AA) Eastern AA Divisionals
11.16Rueso BattermanButte (AA)12 Butte-Glacier Dual
11.17Gavin MowHelena Capital (AA)11 Capital-Butte Dual
11.17Luke OxarartJefferson/Boulder (B)11 Gallatin Valley Invitational
11.18Jaiden RobinsonRed Lodge (B)12 Beartooth Invite
11.19Ryder EnglishGreat Falls (AA)12 Great Falls Triangular
11.20Terran JosephLustre Christian (C)12 3C Districts
11.20Brogan GardStevensville (A)12 Ravalli County Invitational
11.21Jacob PaughMissoula Big Sky (AA)12 Big Sky Triangular 4/9
11.21McKalester JohnsBillings West (AA)12 Eastern AA Divisionals
11.22Cole ZeiglerMissoula Hellgate (AA)11 Archie Roe Invitational
11.22Tytus PalmaLoyola Sacred Heart (B)12 Sentinel Triangular 4/11
11.23Pacer LybbertHelena (AA)10 Big Sky Triangular 4/9
11.23Nash ColeyGallatin (Bozeman) (AA)12 Bozeman Crosstown
11.24Calvin PaczkowskiBillings West (AA)10 Billings City Meet
11.25Carter DahlkeGallatin (Bozeman) (AA)10 Gallatin-CMR Dual
11.26Mason McQuillanJoliet (B)Yellowstone Freshman Invitational
11.26Romulus HinerHarlowton-Ryegate-Judith Gap (C)12 Al Walker Memorial Meet
11.27Nathan TuinstraValley Christian (C)12 Dave Tripp Memorial Meet