Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for B100M is: 11.25
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
10.71Damien NelsonGreat Falls CMR (AA)11 CMR/Helena/Belgrade
10.88Troy AndersenBeaverhead County/Dillon (A)12 Butte Invite
10.96Zander MozerHelena (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
11.00Keaton AndersonBillings Senior (AA)12 Eastern AA Divisional
11.05Gabriel MartenBozeman (AA)11 Eastern AA Divisional
11.06Ethan LarsonGlacier (AA)11 Western Montana Top 10
11.07Lane SumnerHuntley Project (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
11.07Drew TurnerGlacier (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
11.07Michael McGinnisSidney (A)12 Eastern A Divisional
11.07Mark EstesDrummond (C)11 KLH INV.
11.08Cleet WrzesinskiBaker (B)12 Bowman County Invitational (ND) 4/11
11.09Kyle PatelisBillings West (AA)11 Eastern AA Divisional
11.12Keith VanderlaanCuster County/Miles City (A)10 Eastern A Divisional
11.14David EstradaBillings Senior (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
11.17Xavier MeliceHelena Capital (AA)11 CHS vs GFH/Bozeman
11.17Casey GunliksonSweet Grass County/Big Timber (B)10 District 5B Meet
11.18Hayden Van WinkleBelgrade (A)12 Eastern A Divisional
11.18Tyler BrownBillings Skyview (AA)12 Eastern AA Divisional
11.20Colton WheelerValier (C)12 Northern C Divisional
11.20Ryan ArntsonHelena (AA)12 SkorDeKam Invitational
11.21Haiden CollinsFergus/Lewistown (A)12 Eastern A Divisional
11.22Colten CurryValier (C)11 Northern C Divisional
11.22Kaleb HansonBillings West (AA)11 Eastern AA Divisional
11.22Colin MarksPark/Livingston (A)11 Billings Invitational
11.23Jacob ByrneLoyola Sacred Heart (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
11.24Seth OmsbergCut Bank (B)12 Northern B Divisional
11.24Lance McCutcheonBozeman (AA)12 CHS vs GFH/Bozeman
11.25Evan WilliamsBillings Senior (AA)12 SkorDeKam Invitational
11.26Braxton ReitenColumbia Falls (A) State A
11.27Jamey RichardsonBeaverhead County/Dillon (A)12 Dillon Invitational
11.28Cade BenjaminPowell County/Deer Lodge (B)12 6B Districts
11.29Micah AnsBillings Senior (AA)11 SkorDeKam Invitational
11.29Tanner JollyPowell County/Deer Lodge (B)6B Districts
11.29Hunter DanaFlathead (AA)11 Flathead-Whitefish Dual
11.31Corbin WoodEnnis (C)11 Western C Divisional
11.46Jeffrey SchollaRichey-Lambert (C) Eastern C Divisional
11.50Cory RichterChester-Joplin-Inverness (C)12 Northern C Divisional