View All     Add a Meet (requires login)

Meet: State A

Date: 2013-05-25
State A
At Laurel
Laurel High School Sports Complex

Boys

Team scores -- Whitefish 78, Billings Central 69, Dillon 64, Laurel 51.5, Hamilton 50.5, Glendive 39, Frenchtown 32, Lewistown 26, Corvallis 21, Columbia Falls 20, Belgrade 19, Polson 18, Livingston 18, Miles City 8, Sidney 6, Stevensville 3, Browning 2, Anaconda 2.

100 -- Austin Carver, Dil, 11.23; Brandon Toney, Liv, 11.27; John LeSeuer, Gle, 11.33; Logan Harwood, Whi, 11.34; Gharret Olson, Fre, 11.36; Anthony Lowery, Fre, 11.42.

200 -- Logan Harwood, Whi, 22.56; Brock Butcher, Lew, 22.87; Austin Carver, Dil, 22.96; Jon Nissen, Lau, 23.02; Tai Sokoloski, Gle, 23.27; Holden Ryan, BilC, 23.56.

400 Logan Harwood, Whi, 48.81; Luke Hill, Gle, 49.91; Brock Butcher, Lew, 50.22; Jon Nissen, Lau, 50.63; Iaian Cameron, Whi, 51.19; Karill Apendaile, Ham, 51.21.

800 -- Logan Harwood, Whi, 1:56.57; Karill Apendaile, Ham, 1:57.39; Ryan McKinney, Lew, 1:58.57; Ladan Ricketts, Liv, 1:58.85; Jake Purlee, Cor, 1:59.38; Gregory Beck, Ham, 1:59.98.

1,600 Ty Mogan, Lau, 4:26.82; Anthony Schmalz, Ham, 4:27.06; Jonathan Eastwood, Bel, 4:28.39; Easton Albert, Ham, 4:33.79; Wyatt Mad Plume, Brow, 4:35.43; Jake Purlee, Cor, 4:36.21.

3,200 -- Ty Mogan, Lau, 9:50.73; Jonathan Eastwood, Bel, 9:57.62; Anthony Schmalz, Ham, 10:00.82; Jace Kalbfleisch, Whi, 10:06; Easton Albert, Ham, 10:08.3; Sage Schoonen, Dil, 10:09.45.

110 hurdles -- Keaton Grove, Whi, 15.33; Mick Paffhausen, Dil, 15.36; Ben Herzog, MC, 15.53; David Diehl, Fre, 15.54; Holden Garrison, Dil, 1562; Taylor Sylvester, Cor, 16.09.

300 hurdles -- Mick Paffhausen, Dil, 40.16; George Smith, BilC, 40.86; Matt Hayes, Fre, 41.22; John Luke Koslosky, Dil, 41.56; Jadin Casey, Ste, 41.75; Keaton Grove, Whi, 42.1.

400 relay -- Whitefish 42.86, Billings Central 43.47, Glendive 43.56, Dillon 44.01, Frenchtown 44.26, Laurel 44.51.

1,600 relay -- Laurel 3:26.87, Billiings Central 3:27.34, Columbia Falls 3:29.18, Hamilton 3:30.17, Lewistown 3:31.34, Whitefish 3:32.02.

High jump Dylan Hanser, BilC, 6-4; James Vercella, Lau, 6-2; Abe Westfall, Ham, 6-2; Matt Hayes, Fre, 6-0; Devin Begger, MC, 6-0; Christopher Lords, Ste, 6-0.

Pole vault -- David Diehl, Fre, 14-3; Sean Foley, Whi, 13-6; Taylor Schwartz, Gle, 13-6; Dillon Silvernale, Gle, 13-0; Jed Craig, Lau, 13-0; (tie) Mitch Thompson, Lau and Abe Westfall, Ham, 13-0.

Long jump Zach Girard, Dil, 21-2 3/4; Dylan Hanser, BilC, 21-2; Tanner Schwartz, Gle, 21-1 1/2; Brock Butcher, Lew, 20-11 1/4; Sean Foley, Whi, 20-11; Bobby Erbaugh, Fre, 20-10.

Triple jump -- Abe Westfall, Ham, 44-3 1/2; Dylan Hanser, BilC, 43-6 1/4; Nakia Alexander, CF, 43-4; Riley Nichols, BilC, 43-1 3/4; Bobby Erbaugh, Fre, 41-10 1/4; Eathyn Peterson, Dil, 41-10.

Shot put Riley Sampson, Pol, 53-6 1/4; Kyle Moore, Dil, 52-8 1/2; Chris Emter, Liv, 52-4; Garrett Flaming, BilC, 48-6; Gage Smith, Whi, 47-5; Connor Rehm, Bel, 46-11.

Discus -- Branden Butt, Cor, 163-9; Riley Sampson, Pol, 153-0; Daulton King, Sid, 150-5; Connor Rehm, Bel, 148-9; Marcus Monaco, Ana, 143-6; Quinton Holmlund, Lau, 143-4.

Javelin -- Sean Ward, BilC, 175-11; Ty Morgan, CF, 175-0; Tyler Olson, Cor, 167-7; Luke May, Whi,m 167-2; Ejay Stuen, Gle, 165-6; Edward Ryan, Cor, 158-11.

Girls

Team scores -- Corvallis 185.5, Sidney 60.5, Belgrade 54, Whitefish 44, Dillon 37, Billigns Central 24, Laurel 19, Anaconda 18, Hardin 17.5, Hamilton 12, Columbia Falls 10, Miles City 8, Frenchtown 7, Havre 7, Lewistown 6, Polson 6, Libby 4, Livingston 4, Butte Central 2, Glendive 1.

100 -- Marlow Schulz, Whi, 12.66; Said Henderson, Cor, 12.77; Anna DiGiallonardo, Pol, 12.9; Shaina Healey, BilC, 13.06; Isis Covington, Liv, 13.1; Madison Page, Bel, 13.18.

200 -- Marlow Schulz, Whi, 25.16; Sadi Henderson, Cor, 25.56; Katelyn Frost, Cor, 26.08; Holly Anderson, Dil, 26.41; Madeline Orrell, Bel, 26.43; Cierra Lamey, Dil, 26.76.

400 Marlow Schulz, Whi, 56.13; Sadi Henderson, Cor, 56.48; Lakyn Connors, Cor, 59.02; Cierra Lamey, Dil, 59.80; Sammy Elliott, BilC, 1:00.34; Tanna Holiday, Bel, 1:00.72.

800 Ayden Eickhoff, Cor, 2:15.97; Sammy Elliott, BilC, 2:19.62; Sadie Reddick, Bel, 2:22.03; Sarah Latcham, Whi, 2:22.74; Hanna Smith, Cor, 2:24.12; Peyton Filius, Hav, 2:24.37.

1,600 -- Ayden Eickhoff, Cor, 5:08.44; Isabella Pape, Cor, 5;11.1; Kaycie Stewart, Cor, 5:19.59; Sadie Reddick, Bel, 5:21.75; Kaitlin Stromberg, Ham, 5:24.03; Rachel Wissenbach, Cor, 5:24.75.

3,200 Ayden Eickhoff, Cor, 11:26.67; Isabella Pape, Cor, 11:27.90; Kaycie Stewart, Cor, 11:34.62; Olivia Wood, Ana, 11:38.70; Samantha Mundel, CF, 11:45.75; Rio Frame, Gle, 11:47.31.

100 hurdles -- Lakyn Connors, Cor, 14.49; Holly Anderson, Dil, 15.32; Lexi Prevost, Sid, 15.94; Taylor Jensen, Lew, 16.04; Mikayla Minow,, Sid, 16.06; Joire Chavez, Har, 16.33.

300 hurdles -- Lakyn Connors, Cor, 44.7; Holly Anderson, Dil, 45.4; Shalea Wallen, Fre, 46.66; Lexi Prevost, Sid, 46.78; Megan Hawkins, Liv, 46.99; Joire Chavez, Har, 47.89.

400 relay -- Corvallis 49.51, Whitefish 49.63, Belgrade 50.31, Dillon 50.79, Lewistown 50.8, Billings Central 51.01.

1,600 relay -- Corvallis 4:00.63, Belgrade 4;05.31, Dillon 4:08.92, Billings Central 4:09.13, Whitefish 4:10.43, Frenchtown 4:13.64.

High jump Jane Booth, Cor, 5-4; Kadie Heinle, MC, 5-2; Jessica Lewis, Cor, 5-0; Shaina Healey, BilC, 5-0; Dylan Fowler, Bel, 5-0; Jordan Miller, Cor, 4-10; Jade Smith, BilC, 4-10.

Pole vault -- Jalyssa Gordon, Sid, 10-6; Erin Harris, Sid, 10-0; (tie) Katelyn Frost, Cor and Mikayla Minow, Sid 10-0; (tie) Landa Uffelman, Har and Aubrey Kessel, Sid, 9-6.

Long jump Lakyn Connor, Cor, 17-7 1/2; Dylan Fowler, Bel, 17-7; Madison Page, Bel, 16-11 1/2; Krysten Mossburg, Lib, 16-5; Katelyn Frost, Cor, 16-3 1/2; Leslie Gappa, Lau, 16-3 1/4.

Triple jump -- Annika Moore, Ham, 35-9 1/2; Madison Page, Bel, 35-9 1/2; Carla Nicosia, CF, 35-8 3/4; Lakyn Connors, Cor, 35-0 1/4; Dylan Fowler, Bel, 34-10; Leslie Gappa, Lau, 33-5 3/4.

Shot put Whitney Leuenberger, Sid, 40-2 3/4; Bethany Rides Horse, Har, 38-6; Martha Stocker, Hav, 37-6 1/2; Carlie Jessop, Cor, 36-11 1/2; Lexi Budge, Lau, 36-2; Haley Belgarde, CF, 35-8.

Discus -- Whitney Leuenberger, Sid, 133-4; Courtney Albright, Cor, 116-3; Lexi Budge, Lau, 114-6; Malia Estes, Ana, 108-6; Josee Pendleton, Dil, 106-5; Andrea Getts, CF, 106-3.

Javelin Malia Estes, Ana, 137-3; Leslie Gappa, Lau, 132-1; Bethany Rides Horse, Har, 129-8; Erin Harris, Sid, 128-3; Mariah Cooney, ButC, 124-9; KayLee McFate, Lau, 112-7.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_b36e977b-e7ae-5fa3-8367-b46368acb95c.html#ixzz2UMzeT7d2