Meet: Lewistown Twilight Meet
Date: 2012-04-19LEWISTOWN — Twilight Track Meet at Fergus High Schoolthat took place on Tuesday. The Malta boys and Lewistown girls took home the meet champion honors.
Girls
Team Scores -- Lewistown 197; Livingston 79; Malta 69; Winnett-Grass Range 57; Stanford 43; Harlowton 41; Fort Benton 24; Hobson 2.
300 hurdles -- Jada Schefflemaer, Lew; Megan Hawkins, Liv; Taylor Jensen, Lew; Katy Allen, FB; Kinsey Schwins, Har; Gabby Casini, Lew;
100 -- Nicole Kahri, Lew, 13.46; Megan Hawkins, Liv; Onna Myers, Sta; Taylor Jensen, Lew; Isis Covirgton, Liv; Brandy Tremblay Stanford
1600 -- Jessica Cole, 5:54.3, Mal; Delaney Tedesco, Lew; Miranda Keenan, Liv; Maida Walters, Lew; Tory Browning, W-GR; Manssa Weslenknow, Liv;
400 Relay -- Stanford, 54.27; Lewistown; Livingston, Fort Benton; Harlowton; Malta.
400 -- Kinsey Schwers, Har, 1:03.33; Jordyn Yarboroush, Liv; Martha Dembek, W-GR; Dusty Taber, Har; Miranda Evans, FB; Mikalea Olson, Lew;
100 hurdles -- Taylor Jensen, Lew, 17.67; Gabby Casini, Lew; Donna Bracha, Sta; Kaela Cappis, FB; Lexi Klawitter, Liv; Micaela Claar, Liv;
800 -- Jessica Cole, Mal, 2:41.02; Jordyn Yarborough, Liv; McKenzie Fradley, Lew; Maida Walters, Lew; Miranda Keenan, Liv; Josie Walters, Lew;
200 -- Onna Myers, Sta, 27.97; Nicole Kahri, Lew; Dusty Taber, Har; Kaly Allen, FB; Jada Schefflemaer, Lew; Isis Covington, Liv;
3200 -- Dalainy Tedesco, Lew, 12:59.47; Miranda Keenan, Liv; Marissa Weslenskow, Liv; Tory Browning, W-GR; Sarah Foster, Lew;
1600 Relay -- Lewistown, 4:28.8; Livingston; Fort Benton; Malta; Winnett-Grass Range.
Pole Vault -- Sydney Stivers, Lew, 8-0; Mikaela Olson, Lew; Jamie Stahl Winn/ Grass Range, Josie Walters, Lew; Lissa Quinlan, Lew; Donna Bracha, Sta.
Long Jump -- Martha Dembeck, W-GR, 15'7; Mikalea Hagl, Har; Jamie Stahl, W-GR; Dusty Taber, Har; Onna Myers, Sta; Pari Iverson, W-GR;
Shot Put -- Brenna King, Mal, 36-0; Darby Scheye, Mal; Clair Meyer, Liv; Gabby Moore, Lew; Kylie Mahanna, Har; Kendra Smith Stanford
High Jump -- McCalle Feller, Lew, 5'2; Jada Scheffelmaer, Lew; Martha Dembeck, W-GR; KC Wilson, Liv; Kali Huaff Hobson, Kasey Kuehn, Mal;
Triple Jump -- Martha Dembeck, W-GR, 33-0; McCalle Feller, Lew; Mikalea Hagl, Har; Lissa Quinlan, Lew; Pari Iverson, W-GR; Jamie Stahl Winn/Grass Range
Javelin -- Courtney Henry, Mal, 125-11; McCalle Feller, Lew; Mikaela Olson, Lew; Lissa Quinlan, Lew; Alyssa Cornell, Liv; Kimberly Brown, Mal;
Discus -- Brenna King, Mal, 97-2; Gabby Moore, Lew; Kendra Smith, Sta; Darby Schye, Mal; Alyssa Cornell, Liv; Kaylyn Delaney, W-GR;
Boys
Team Scores - Malta 152; Lewistown 116; Stanford 71; Harlowton 40; Fort Benton 40; Winnett-Grass Range 15; Hobson 7.,
300 hurdles -- Kendall Denham, Mal, 44.83; Zach Czerdra, Mal; Quintan Boos, Mal; James Derheim, Lew; Chance Norskog, Sta; Ty Martin, Sta.
100 -- Jake Bushman, Mal, 11.51; Brandon Toney, Liv; Tucker Scheye, Mal; Jade Olson, Mal; Andrew Baustista, Lew; Dalton Broone, Mal.
1600 -- Charles Vance, Liv, 4:54.22; Ethan Pletan, Har; Teran Alaers, Lew; Ryan McKinney, Lew; Kate Carney, Mal; Anthony Rappold, Mal.
400 Relay - Malta 45.39; Lewistown; Stanford.
400 -- Brock Butcher, Lew, 53.33; Shad Connerton, Sta; Cole Taber, Har; Zack Czerdra, Mal; Ethan Blythe, Lew; Brandon Ereaux Fort Benton
110 hurdles -- Kyle Boos, Mal, 16.46; Ben Hulme, FB; James Derheim, Lew; Jared Burreece, Har; Micheal Moore, FB; PJ Ayers, FB.
800 -- Charles Vance, Liv, 2:11.35. Ryan McKinney, Lew; Ethan Pletan, Har; Teran Alaers, Lew; Anthony Rappold, Mal; Orlan Peckenpaugh, Liv.
200 --Jake Bushman, Mal, 23.72; Brandon Toney, Liv; Jade Olson, Mal; Ty Simenson, Lew; Wyett Ullery, FB; Zach Pelterich, Liv.
3200 -- Ethan Pletan, Har, 11:07.1; Joe Koch, Har; Chris Phipps, Liv; Boyd Pletan, Har; Jared Miller, Lew.
1600 Relay -- Lewistown, 3:44.8; Malta, Livingston, Fort Benton, Harlowton.
High Jump -- Brock Butcher, Lew, 5-8; Ben Hulme, FB; Cedar Martin, W-GR; Ty Martin, Sta; Orlan Peckenpaugh, Liv; Kyle Evans, FB.
Javelin -- Kaden Bedwell, Mal, 170-10; Carson Feller, Lew; Landon Score, Mal; Kyle Evans, FB; Dylan Stenseth, Lew; Bart Vaskey, Sta.
Discus -- Chance Zahn, Liv, 136-3; Tucker Schye, Mal; Lander Ridgeway, Sta; Chris Enpler, Liv; Henry Oyler, Mal; Kalin Hoge, W-GR.
Triple Jump -- Jake Bushman, Mal, 39-5; Kendall Denhem, Mal; Dawson Auck Hobson, Ty Martin Stanford Geyser, Cedar Martin, W-GR; Bart Baskey, Sta.
Pole Vault -- Shad Connerton, Sta, 11-0; Kaden Bedwell, Mal; Carson Feller, Lew; Chance Norskag, Sta; Kyle Evans, FB; Josiah Anderson, Hob.
Long Jump -- Brock Butcher, Lew, 19-5; Ty Martin, Sta; Jake Bushman, Mal; Zach Petrich, Liv; Zach Czerta, Mal; Kendall Denham, Mal.
Shot Put -- Lander Ridgeway, Sta, 45-3; Chris Emter, Liv; Kyle Boos, Mal; Kyle Satre, Liv; Tucker Schye, Mal; King Klein, Mal.
Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_3f404361-485d-59a4-a182-cb592a078408.html