View All     Add a Meet (requires login)

Meet: State C Track Meet

Date: 2011-05-28
MISSOULA - (Missoulian and Billings Gazette)

State C
At Missoula County Stadium

Boys

Team scores: Charlo 72, Joliet 60, Fort Benton 50, Chinook 28, Wibaux 26, Simms 24, Twin Bridges 23, Noxon 20, Roberts 18, Winnett-Grass Range 17, Ennis 16, Terry 14, Hinsdale-Saco 12, Victor 11, Centerville 10, St. Regis 10, Shields Valley 9, Belt 8, Lima 8, Power 8, Reed Point-Rapelje 8, Roy-Winifred 8, St. Labre 8, Drummond 7, North Star 7, Whitewater 7, Bainville 6, Sunburst 6, Broadview-Lavina 5, Culbertson 4, Park City 4, White Sulphur Springs 3, Harlowton 2, Westby-Grenora 2, Absarokee 1, Arlee 1, Bridger 1, Dutton-Brady 1, Gardiner 1, Turner 1.

100 - 1, Jaylen Sokoloski, Wib, 11.66; 2, Riley Shaw, FB, 11.80; 3, Jace Anderson, WW, 11.84; 4, Austin Bauer, Cha, 11.85; 5, Rory Bauer, Rob, 11.91; 6, Jake Larsen, Gar, 11.92.

200 - 1, Jaylen Sokoloski, Wib, 22.86; 2, Riley Shaw, FB, 22.93; 3, Rory Bauer, Rob, 23.16; 4, Tyler DiGiovanna, TB, 23.25; 5, Cash Ehlers, Sun, 23.35; 6, Jace Anderson, WW, 23.49.

400 -- 1, Rory Bauer, Rob, 51.06; 2, Riley Shaw, FB, 51.11; 3, Stephen Delaney, Cha, 51.51; 4, Cash Ehlers, Sun, 51.87; 5, Trent Streeter, Har, 52.19; 6, Michael Pfertsh, TB, 52.27.

800 - 1, Gage Iverson, WGR, 2:00.18; 2, Beau Milton, Jol, 2:01.95; 3, Chance Rosenbaum, Cha, 2:02.41; 4, Dylan Surber, Chi, 2:02.70; 5, Kyle Nielsen, Cul, 2:03.19; 6, Kyler Johnson, DB, 2:03.81.

1,600 -- 1, Luke Stevenson, Jol, 4:36.13; 2, Jackson Bramlette, FB, 4:40.16; 3, Gage Iverson, WGR, 4:42.36; 4, Michael Smith, Cha, 4:43.11; 5, Matt Tilstra, TB, 4:43.66; 6, Kyle Nielsen, Cul, 4:46.46.

3,200 - 1, Luke Stevenson, Jol, 10:16.10; 2, Layne Lantis, Ter, 10:28.26; 3, Chance Hyatt, Bai, 10:28.37; 4, Michael Smith, Cha, 10:32.10; 5, Kaylan Johnson, Chi, 10:32.49; 6, Gage Iverson, WGR, 10:40.86.

110 hurdles - 1, Stephen Delaney, Cha, 15.43; 2, Conner Rose, SV, 16.07; 3, Kyle Pederson, Pow, 16.11; 4, Connor Kline, NS, 16.22; 5, Corbin Keaster, Belt, 16.25; 6, Michael Robinson, Jol, 16.26.

300 hurdles - 1, Stephen Delaney, Cha, 40.01; 2, Jesse Sonntag, StL, 41.39; 3, Corbin Keaster, Belt, 41.92; 4, Michael Robinson, Jol, 42.19; 5, Connor Kline, NS, 42.76; 6, Conner Rose, SV, 42.78.

400 relay - 1, Charlo (Tra Ludeman, Chico Stipe, Austin Bauer, Stephen Delaney) 43.82; 2, Chinook 44.73; 3, Wibaux 45.12; 4, Victor 45.47; 5, Twin Bridges 45.52; 6, Bridger 45.98.

1,600 relay - 1, Charlo (Tyler Delaney, Chance Rosenbaum, Chico Stipe, Stephen Delaney) 3:31.22; 2, Twin Bridges 3:34.01; 3, Chinook 3:34.38; 4, Park City 3:34.39; 5, Fort Benton 3:34.86; 6, Victor 3:38.09.

Shot put - 1, Jake Yochim, Enn, 49- ; 2, Derek Jensen, Nox, 48-2 ; 3, Nate Bignell, Dru, 48-1; 4, Chris Biorn, Jol, 46-6; 5, Gus Somerfeld, Pow, 46-1 ; 6, Brady Potts, Arl, 45-7.

Discus -- 1, Sam Rutherford, Cen, 148-3; 22, Tyler Molyneaux, Chi, 142-5; 3, Dylan Ryan, Enn, 143-0; 4, Chris Bjorn, Jol, 136-9; 5, Adam Moore, Nox, 132-6; 6, Drew Larsen, Cul, 128-0.

Javelin -- 1, Adam Moore, Nox, 175-4; 2, Ty Bermes, Jol, 167-9; 3, Cody Hall, Sim, 167-6; 4, Jerett Freiboth, Ter, 167-4; 5, Trevor Pisk, Ter, 160-6; 6, Bryan Mannix, Dru, 158-10.

High jump - 1, Thomas Spencer, StR, 6-4; 2, Seth Montgomery, Lima, 6-2; 3, Cody Pierson, TB, 6-0; 4 (tie), Alex Bofinger, BL, and Austin Sereday, WSS, 6-0; 6, William Crawford, Jol, 6-0.

Long jump -- 1, Riley Shaw, FB, 21-1; 2, Tim Crawford, Sim, 20-11; 3, Austin Bauer, Cha, 20-8; 4, Taylor Broyles, RPR, 20-4; 5, Brady Olson, WG, 20-3; 6, Travis Hofer, Tur, 19-10.

Triple jump - 1, Tim Crawford, Sim, 44-2; 2, Porter Sturm, RW, 43-3; 3, Kyle Ball, Vic, 43-1 ; 4, Taylor Broyles, RPR, 42-7 ; 5, Alec Bofinger, BL, 41-11 ; 6, Dillon McClure, Abs, 41-1 .

Pole vault -- 1, Michael Robinson, Jol, 13-3; 2, Lane Capdeville, HS, 13-0; 3, Nathan Maughan, FB, 12-6; 4, Cole Albus, HS, 12-6; 5, Jacen Peterson, Cha, 12-6; 6, Connor Kline, NS, 12-6.

Girls

Team scores: Fairview 50, Joliet 40, Shields Valley 36, North Star 35, Charlo 31, Harrison 29, Belt 22 , Lima 22, Terry 22, Seeley-Swan 21 , Winnett-Grass Range 21, Chinook 20, Richey-Lambert 20, Drummond 15, West Yellowstone 14, Big Sandy 12, White Sulphur Springs 12, Custer 10, Fromberg 10, Geraldine 10, Power 10, Roberts 8, Wibaux 8, Augusta 6, Circle 6, Denton 6, Hinsdale-Saco 6, Melstone 5, Arlee 4, Savage 4, Centerville 2, Chester-JI 2, Fort Benton 2, Twin Bridges 2, Noxon 1, Park City 1, Willow Creek 1.

100 - 1, Blair Street, SV, 13.08; 2, Morgan Klose, Fai, 13.09; 3, Jonna Bakken, Wib, 13.30; 4, Haylee Anderson, NS, 13.46; 5, Rachelle Bennett, Jol, 13.49; 6, Melissa Hofer, Mel, 13.52.

200 - 1, Morgan Klose, Fai, 26.52; 2, Blair Street, SV, 26.92; 3, Haylee Anderson, NS, 27.40; 4, Kim Heggem, Den, 27.48; 5, Nicole Luloff, Jol, 27.58; 6, Antonia Oelhafen, TB, 27.78.

400 -- 1, Kara Gerke, Belt, 60.62; 2, Carly Stickel, Ter, 60.86; 3, Ona Congdon, Lima, 61.41; 4, Aspen Runkel, Cha, 61.50; 5, Molly Herron, BS, 62.28; 6, KeAnna Conley, SS, 62.39.

800 -- 1, Ona Congdon, Lima, 2:21.84; 2, Mackenzie O'Dore, Jol, 2:22.53; 3, Molly Herron, BS, 2:25.86; 4, Katelin Smith, Aug, 2:25.98; 5, Alexys Bryant, Dru, 2:26.98; 6, Taylor Bernhardt, PC, 2:27.15.

1,600 - 1, Mackenzie O'Dore, Jol, 5:19.48; 2, Shannon Young, Hsn, 5:20.83; 3, Mariah Gondeiro, Belt, 5:26.19; 4, Alexys Bryant, Dru, 5:26.72; 5, Bekah Kirtley, Fro, 5:32.29; 6, Katelin Smith, Aug, 5:36.61.

3,200 -- 1, Shannon Young, Hsn, 11:38.79; 2, Bekah Kirtley, Fro, 12:01.40; 3, Mackenzie O'Dore, Jol, 12:01.85; 4, Mariah Gondeiro, Belt, 12:09.32; 5, Shyla Goettemoeller, Den, 12:21.60; 6, Katelin Smith, Aug, 12:28.39.

100 hurdles - 1, Kayla Hanson, Chi, 15.83; 2, Clarice Griffin, WY, 15.86; 3, Shelby Martinell, Lima, 16.21; 4, Melissa Hofer, Mel, 16.42; 5, Aspen Runkel, Cha, 16.46; 6, Schaelyn Fell, Cha, 16.79.

300 hurdles - 1, Kayla Hanson, Chi, 46.96; 2, Aspen Runkel, Cha, 47.14; 3, Callie Schwartz, SV, 47.81; 4, Bridger Rice, Sav, 46.84; 5, Marisa Sokoloski, Wib, 48.17; 6, Martha Dembek, WGR, 48.45.

400 relay - 1, Shields Valley (Mariah Hogenson, Callie Schwartz, Toree Ferguson, Blair Street) 51.57; 2, North Star 51.87; 3, Charlo 52.24; 4, Fairview 52.59; 5, Seeley-Swan 52.74; 6, Twin Bridges 52.97.

1,600 relay - 1, Charlo (Aspen Runkel, Deondra Brown, Rachel Hoyt, Dawn Blevins) 4:14.54; 2, Joliet 4:15.41; 3, Seeley-Swan 4:15.98; 4, Big Sandy 4:19.23; 5, Fort Benton 4:19.29; 6, Belt 4:19.30.

Shot put - 1, Alexis Johnson, RL, 35-10; 2, Dani Dukart, Ter, 35-1 ; 3, Kelsy Manger, WSS, 34-5; 4, Franque Robertson, Ter, 34-2; 5, Tory Scribner, Ger, 33-7 ; 6, Casey Chenoweth, Nox, 33-5.

Discus -- 1, Alexis Johnson, RL, 121-6; 2, Alexandra Rowland, Ger, 108-10; 3, Molly Hedrich, WSS, 103-11; 4, Shelby Martinez, WGR, 100-9; 5, Marissa Ladwig, Cus, 100-0; 6, Miranda Dupree, SS, 99-9.

Javelin - 1, Taylor Statton, Hsn, 126-2; 2, Marissa Ladwig, Cus, 126-1; 3, Shelby Martinez, WGR, 123-1; 4, Becca Nelson, Arl, 120-1; 5, Dani Dukart, Ter, 118-6; 6, Jessi Dahl, Dru, 114-9.

High jump - 1, Holly Beary, Seeley-Swan 5-1; 2, Jordan Croft, Rob, 4-0; 3, Masyn Klose, Fai, 5-0; 4, Nicole Luloff, Jol, 4-10; 5, Katie Fetterer, Belt, 4-10; 6, Summit Parcell, SS, 4-10.

Long jump -- 1, Martha Dembek, WGR, 16-8 ; 2, Lisa Carlon, NS, 16- ; 3, Clarice Griffin, WY, 15-9 ; 4, Morgan Klose, Fai, 15-9; 5, Ashley Judd, Cen, 15-7; 6, Taylor Statton, Hsn, 15-5.

Triple jump - 1, Morgan Klose, Fai, 36-10; 2, Bettie Carlon, NS, 34-8 ; 3, Susan Massar, Cir, 34- ; 4, Masyn Klose, Fai, 33-5; 5, Mariah Hogenson, SV, 33-4 ; 6, Jaci Nesbit, WC, 33- .

Pole vault -- 1, Kellcy Holbrook, Pow, 9-6; 2, Jessi Dahl, Dru, 9-3; 3, Kendra Canen, HS, 9-0; 4, Tiffany Kittleson, Fai, 8-6; 5, Kate Graff, CJI, 8-6; 6, Jordan Spicher, NS, 8-0.