View All     Add a Meet (requires login)

Meet: State A Track Meet

Date: 2011-05-28
MISSOULA - (Missoulian and Billings Gazette)

State A
Missoula County Stadium

BOYS

Team scores: Columbia Falls 98, Corvallis 72, Billings Central 62, Dillon 44, Belgrade 34, Libby 28, Browning 26, Lewistown 26, Ronan-St. Ignatius 24, Glendive 20, Whitefish 18, Stevensville 17, Miles City 12, Hardin 11, Frenchtown 10, Livingston 10, Sidney 6 , Laurel 5, Polson 1 , Butte Central 1, Hamilton 1.

100 - 1, Taylor Martinson, BlC, 11.28; 2, Logan Dahinden, Bel, 11.36; 3, Charles Old Chief, Brw, 11.43; 4, Robert Nalewaja, MC, 11.44; 5, Joshua Osborne, CF, 11.47; 6, Josh Lords, Ste, 11.48.

200 - 1, Logan Dahinden, Bel, 23.02; 2, Taylor Martinson, BlC, 23.31; 3, Anthony Correa, CF, 23.36; 4, Charles Old Chief, Brw, 23.50; 5, Josh Lords, Ste, 23.51; 6, Eric Malmquist, RSI, 23.59.

400 -- 1, Anthony Correa, CF, 50.10; 2, Charles Old Chief, Brw, 50.12; 3, Logan Harwood, Wfh, 50.55 4, Colby Henderson, Cor, 51.05; 5, Chris Allen, Bel, 51.19; 6, Zannon Stands, Har, 51.54.

800 - 1, Derrick Williams, CF, 1:55.17; 2, Colby Henderson, Cor, 1:57.22; 3, Justin Whitman, CF, 1:58.20; 4, Chris Jessop, Cor, 1:58.49; 5, Tucker White, BlC, 1:59.14; 6, Mikey Wall, BlC, 2:00.26.

1,600 -- 1, Derrick Williams, CF, 4:19.50; 2, Chris Jessop, Cor, 4:22.81; 3, Colby Henderson, Cor, 4:25.48; 4, Monte Cole, Liv, 4:29.49; 5, Tucker White, BlC, 4:32.00; 6, Mikey Wall, BlC, 4:32.88.

3,200 - 1, Chris Jessop, Cor, 9:42.16; 2, Derrick Williams, CF, 9:49.69; 3, Joey Vaughn, Bel, 9:49.81; 4, Tucker White, FlC, 9:56.10; 5, Chase Stoker, Cor, 9:56.56; 6, Monte Cole, Liv, 9:59.97.

110 hurdles - 1, Bo Descheemaeker, Lew, 15.37; 2, Austin Christopher, Ste, 15.67; 3, Kody Berget, Lib, 15.80; 4, Brady Baughman, Ftn, 15.83; 5, Tony Morales, Lau, 16.02; 6, Garrett Sellers, Lau, 16.03.

300 hurdles - 1, Kody Berget, Lib, 39.97; 2, Blaise Riebe, Dil, 39.98; 3, Brady Baughman, Ftn, 40.42; 4, James Stanton, BlC, 40.89; 5, C.J. Edgmond, Lau, 40.92; 6, Kodiah Gimbel, CF, 41.26.

400 relay - 1, Billings Central (James Stanton, Jacob Stanton, Ryan Burke, Taylor Martinson) 43.51; 2, Dillon 43.83; 3, Columbia Falls 43.84; 4, Livingston 44.18; 5, Belgrade 44.20; 6, Ronan-St. Ignatius 44.56.

1,600 relay - 1, Columbia Falls (Daniel Jones, Derrick Williams, Justin Whitman, Anthony Correa) 3:25.89; 2, Billings Central 3:29.80; 3, Belgrade 3:30.23; 4, Ronan-St. Ignatius 3:31.03; 5, Whitefish 3:31.56; 6, Livingston 3:32.47.

Shot put -- 1, Monte Folsom, Dil, 53-10; 2, Shayne Durbin, Lew, 53-10; 3, Bryce Benson, Gle, 48-5; 4, Sawyer Zimmerman, Lib, 46-9; 5, Clint Larowe, MC, 46-2; 6, Jake Sim-kins, BuC, 45-7.

Discus - 1, Zeke Koslosky, Dil, 153-5; 2, Shayne Durbin, Lew, 152-11; 3, Ryan Armstrong, MC, 152-5; 4, Bryce Benson, Gle, 150-0; 5, Jimmy Henderson, Cor, 146-0; 6, Branden Butt, Cor, 142-4.

Javelin - 1, Logan Connors, Cor, 185-6; 2, Nate Thompson, CF, 181-9; 3, Stuart Landis, Cor, 180-11; 4, Raymond Jessop, Cor, 170-9; 5, Eli Bachmeier, Gle, 169-2; 6, Seth Ray, Ham, 168-4.

High jump -- 1, Drew Galbraith, Wfh, 6-4; 2, Jordan Franklin, RSI, 6-4; 3 (tie), Wes Knox, Dil. Kodiak Gimbel, CF, and Reese Jensen, Lib, 6-0; 6, Ryan Sullivan, Sid, 6-0.

Long jump -- 1, Taylor Martinson, BlC, 22-6; 2, Charles Old Chief, Brw, 20-11; 3, Joshua Haynes, Ste, 20-8; 4, Tyler Troy, Lib, 20-5; 5, Jalen Bell, RSI, 20-4; 6, Nate Thompson, CF, 20-3.

Triple jump - 1, Nate Thompson, CF, 44-6; 2, Jalen Bell, RSI, 43-6 ; 3, Kodiak Gimbel, CF, 42-7 ; 3, Josh Torgerson, Sid, 42-3 ; 5, Jacob Stanton, BlC, 41-7 ; 6, Stuart Landis, Cor, 41-7.

Pole vault - 1, Gus Murdock, Har, 13-6; 2, Bryant Grimes, Gle, 13-0; 3, Tyler Berner, Cor, 13-0; 4, Austin Williams, Dil, 13-0; 5 (tie), Zion Lee, Pol, and Jayme Kely, Sid, 12-6.

GIRLS

Team scores: Corvallis 103, Whitefish 78, Sidney 58, Polson 48, Hamilton 37, Billings Central 30 , Belgrade 30 , Lewistown 29, Ronan-St. Ignatius 20 , Anaconda 18, Glendive 15 , Stevensville 14, Dillon 12, Hardin 11, Browning 6, Laurel 6, Miles City 4, Livingston 4, Libby 2, Havre .

100 - 1, Marlow Schulz, Wfh, 12.64; 2, Kelsi Almond, Ham, 12.71; 3, Amanda Foley, Wfh, 12.83; 4, Anna DiGiallonardo, Pol, 12.90; 5, Faith Kjelstrup, Gle, 12.91; 6, Sadi Henderson, Cor, 12.92.

200 - 1, Paige Squire, Cor, 25.37 (Set Class A record in Friday's trials, at 24.83: old record 24.98, Christy Otte, Billings Central, 1994); 2, Kelsi Almond, Ham, 26.21; 3, Anna DiGiallonoardo, Pol, 26.36; 4, Amanda Foley, Wfh, 26.37; 5, Nikki Barron, Cor, 26.77; 6, Shaina Healey, BlC, 26.96.

400 -- 1, Sadi Henderson, Cor, 56.91; 2, Marlow Schulz, Wfh, 56.98; 3, Jackie Eliott, BlC, 59.41; 4, Amanda Foley, Wfh, 59.72; 5, Breanne Kelley, Pol, 60.76; 6, Kelsi Al-mond, Ham, 60.84.

800 -- 1, Marlow Schulz, Wfh, 2:16.21; 2, Sammy Elliott, BlC, 2:18.81; 3, Ayden Eick-hoff, Cor, 2:20.37; 4, Claudia Hewston, Pol, 2:20.57; 5, Jaelene Zygmond, BlC, 2:23.35; 6, Jordyn Yarborough, Liv, 2:24.25.

1,600 - 1, Ayden Eickhoff, Cor, 5:13.55; 2, Jessica Sagen, Wfh, 5:22.47; 3, Claudia Hewston, Pol, 5:23.08; 4, Mesa Starkey, Pol, 5:24.00; 5, Kaycie Stewart, Cor, 5:24.65; 6, Carly Schwickert, Wfh, 5:25.58.

3,200 -- 1, Jessica Sagen, Wfh, 11:48.19; 2, Mesa Starkey, Pol, 11:50.50; 3, Olivia Wood, Ana, 11:55.76; 4, Rio Frame, Gle, 11:58.25; 5, Kaycie Stewart, Cor, 11:59.14; 6, Bailey Eaton, Wfh, 11:59.18.

100 hurdles - 1, Paige Squire, Cor, 14.72 (set Class A record in Friday's trials, at 14.47: old record 14.64, Kalindra McFadden, Belgrade, 2003); 2, Lakyn Connors, Cor, 15.45; 3, Breanne Kelley, Pol, 15.78; 4, Shelby Erdahl, Bel, 15.94; 5, Kiera Bulluck, Lew, 15.98; 6, Melissa Lynn, Gle, 16.07.

300 hurdles - 1, Paige Squire, Cor, 43.76 (Class A record: old record 44.1 (hand time), Kasey Harwood, Polson, 2004); 2, Kiera Bulluck, Lew, 45.79; 3, Shelby Erdalh, Bel, 45.99; 4, Lakyn Connors, Cor, 46.63; 5, Breanne Kelley, Pol, 47.63; 6, Megan Hawkins, Liv, 48.05.

400 relay - 1, Corvallis (Lakyn Connors, Sadi Henderson, Ayden Eickhoff, Paige Squire) 49.44; 2, Whitefish 50.16; 3, Belgrade 50.36; 4, Billings Central 50.59; 5, Polson 51.50; 6, Hardin 51.79.

1,600 relay - 1, Corvallis 3:57.16 (Class A record: old record 4:00.31, Butte Central, 1991); 2, Whitefish 4:03.68; 3, Billings Central 4:05.24; 4, Polson 4:08.44; 5, Livingston 4:14.65; 6, Belgrade 4:16.86.

Shot put -- 1, Whitney Leuenberger, Sid, 39-11; 2, Lindsey Halgren, Bel, 37-8; 3, Emylee, Lau, 37-7; 4, Jorden Grasby, MC, 37-1; 5, Alycia Sims, Ste, 35-10 ; 6, Larrysa Mannin, Gle, 35-3.

Discus - 1, Josie Three Irons, Har, 123-4; 2, Whitney Leuenberger, Sid, 119-8; 3, Jacqueline Verlanic, Ana, 117-11; 4, Meghan Kratofil, Ham, 116-5; 5, Carlie Jessop, Cor, 109-11; 6, Megan Armstrong, Gle, 108-10.

Javelin -- 1, Greer Crabtree, Dil, 131-1; 2, McCalle Feller, Lew, 130-8; 3, Malia Estes, Ana, 124-11; 4, Britney Chilcott, Ste, 120-2; 5, Tayler Eubank, BlC, 117-6; 6, Dayna Jensen, Lew, 115-11.

High jump -- 1, McCalle Feller, Lew, 5-5; 2, Molly Brewer 5-4; 3, Adessa Durglo, RSI, 5-2; 4, Janessa Benjamin, Bel, 5-2; 5, Chancey Auge, Lib, 5-2; 6 (tie), Jenny Larsson, RSI, and Eva Krasowski, BlC, 5-0.

Long jump -- 1, Adessa Durglo, RSI, 17-6; 2, Kelsi Almond, Ham, 16-10; 3, Marti Eaglefeathers, Brw, 16-3; 4, Airika Blackburn, Sid, 16-1; 5, Kelsey Brangoccio, Ham, 16-0; 6, Dylan Fowler, Bel, 16-0.

Triple jump - 1, Airika Blackburn, Sid, 36-3 ; 2, Ashley Farr, Sid, 35-4; 3, Alyssa Charlesworth, Gle, 35-2 ; 4, Adessa Durglo, RSI, 34-11 ; 5, Lakyn Connors, Cor, 34-9 ; 6, Jackie Elliott, BlC, 34-9.

Pole vault - 1, Mikayla Minow, Sid, 10-6; 2, Jalyssa Gorder, Sid, 10-6; 3, Camie Westfall, Ham, 10-6; 4, Aspen Evans, Cor, 10-6; 5, Alex Brammer, Dil, 10-0; 6 (tie) Lacey Waid, Hav, Siadie Sampson, Gle, Jaye Ceynar, Hav, and Leighton Hirsch, Bel, 9-0.