View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Northwest A Divisional

Date: 2011-05-21
POLSON - The Columbia Falls boys' track and field team repeated as the divisional champion at the Northwestern A meet on Saturday.

The Wildcats won four out of six events on the track and Nate Thompson won twice in the field as the team recorded 201.5 points to best the likes of Ronan-St. Ignatius (89.5) and Libby (82.5).

Thompson was joined by Derrick Williams as a double-winner for the Wildcats. Thompson took the javelin and long jump titles, including the latter in 21 feet, 3 1/2 inches. Williams won the 800 in 1 minute, 57.84 seconds and the 3,200 in 10:21.36. He also won the 1,600 on Friday.

Also on the track, Anthony Correa won the 200 in 23.39 and Columbia Falls won the 1,600 relay in 3:28.83, which is the best time in the state this spring by a Class A school.

Ronan's Jordan Franklin was the only other double-winner on Saturday. He won the 100-meter dash in addition to clearing 6-5 in the high jump, which now ranks as the best in his classification. Libby's Kody Berget swept the hurdles with his 300 victory on Saturday.

The Whitefish girls, behind freshman standout Marlow Schulz, scored their first divisional title since 2008.

Schulz won the 100, 200 and 800 - lowering her PRs in each race - to help lead the Bulldogs to 237 points. That was more than enough to defeat meet host Polson (116) and third-place Ronan (73).

Whitefish's only other victory on Saturday was the 1,600 relay.

St. Ignatius' Adessa Durglo was the only other two-event winner on the girls' side. She won the high jump (5-2) and long jump (17-0 1/4), and ranks second behind Hamilton's Kelsi Almond among Class A jumpers. (Missoulian, May 22, 2011)

Northwest A divisional

At Polson

BOYS

Team scores: Columbia Falls 201.5, Ronan-St. Ignatius 89.5, Libby 82.5, Polson 77.5, Whitefish 75.

100 - 1. Jordan Franklin, RSI, 11.63; 2. Josiah Osborne, CF, 11.66; 3. Anthony Correa, CF, 11.72; 4. Eric Malmquist, RSI, 11.76; 5. Daniel Jones, CF, 11.80; 6. Vince DiGiallonardo, Pol, 11.84.

200 - 1. Anthony Correa, CF, 23.39; 2. Jordan Franklin, RSI, 23.60; 3. Daniel Jones, CF, 23.63; 4. Eric Malmquist, RSI, 23.73; 5. Kody Berget, Lib, 23.76; 6. Logan Harwood, WF, 23.96.

400 1. Logan Harwood, WF, 51.05; 2. Anthony Correa, CF, 51.47; 3. Derrick Williams, CF, 51.94; 4. Justin Whitman, CF, 52.10; 5. Kody Berget, Lib, 52.37; 6. Chris Cofe, Pol, 53.32.

800 - 1. Derrick Williams, CF, 1:57.84; 2. Justin Whitman, CF, 2:01.03; 3. Logan Harwood, WF, 2:02.02; 4. Travis Hayes, Pol, 2:02.12; 5. Gage Vasquez, WF, 2:02.68; 6. Marcus Hungerford, RSI, 2:02.97.

1,600 1. Derrick Williams, CF, 4:33.85; 2. Justin Whitman, CF, 4:38.55; 3. Paden Alexander, RSI, 4:45.01; 4. Gage Vasquez, WF, 4:46.42; 5. Jimmy Bjorge, Pol, 4:49.08; 6. Fischer Gangemi, WF, 4:49.22.

3200 - 1. Derrick Williams, CF, 10:21.36; 2. Paden Alexander, RSI, 10:24.24; 3. Fischer Gangemi, WF, 10:41.86; 4. Jacob Thomas, Lib, 10:41.86; 5. Alex Nystrom, Pol, 10:42.35; 6. Jimmy Bjorge, Pol, 10:52.07.

100 hurdles 1. Kody Berget, Lib, 16.04; 2. Drew Galbraith, WF, 16.27; 3. Trevor Wobschall, CF, 16.86; 4. Dakota Beatty, WF, 17.27; 5. Keaton Nicholson, WF, 18.29; 6. Jason Fant, Pol, 18.35.

300 hurdles - 1. Kody Berget, Lib, 40.70; 2. Kodiak Gimbel, CF, 41.97; 3. Drew Galbraith, WF, 43.12; 4. Trevor Wobschall, CF, 43.33; 5. Jared Rubel, Pol, 44.21; 6. Ronny Gallegos, CF, 44.35.

400 relay 1. Ronan-St. Ignatius, 44.12; 2. Polson, 45.34; 3. Columbia Falls, 45.38; 4. Libby, 45.49; 5. Whitefish, 46.76.

1600 relay - 1. Columbia Falls, 3:28.83; 2. Polson, 3:30.35; 3. Ronan-St. Ignatius, 3:32.33; 4. Whitefish, 3:35.49; 5. Whitefish, 3:35.49; 6. Libby, 3:45.35.

Shot put - 1. Clark Rubel, Pol, 47-9 1/2; 2. Sawyer Zimmerman, Lib, 47-9 1/2; 3. Daniel Jones, CF, 43-9; 4. Dale BigSam, Pol, 43-9; 5. Riley Sampson, Pol, 42-1; 6. Jacob Babcock, CF, 40-4.

Discus 1. Daniel Jones, CF, 152-4; 2. Austin Barth, CF, 136-0; 3. Clark Rubel, Pol, 129-8; 4. Koler Kanistanaux, WF, 124-2; 5. Sawyer Zimmerman, Lib, 119-9; 6. Riley Sampson, Pol, 119-7.

Javelin - 1. Nate Thompson, CF, 167-6; 2. Kelly May, Lib, 163-7; 3. Kody Berget, Lib, 157-8; 4. Tyler Troy, Lib, 154-4; 5. Chase Hoyer, Lib, 151-2; 6. Austin Durglo, RSI, 150-11.
Pole vault 1. Zion Lee, Pol, 13-0; 2. Jesse Alfiero, Pol, 12-6; 3. (tie) Brock Bleazard, Pol, 12-0; Chase Hoyer, Lib, 12-0; Sean Foley, WF, 12-0; 6. (tie) Trevor Ferenbach, CF, 10-6; Drew Fouty, Pol, 10-6.

High jump - 1. Jordan Franklin, RSI, 6-5; 2. Drew Galbraith, WF, 6-4; 3. (tie) Jalen Bell, RSI, 5-10; Kodiak Gimbel, CF, 5-10; 5. (tie) Reese Jensen, Lib, 5-10; Marcus Hungerford, RSI, 5-10.

Long jump - 1. Nate Thompson, CF, 21-3 1/2; 2. Tyler Troy, Lib, 20-7 1/2; 3. Markie Reiten, CF, 20-7 1/2; 4. Jalen Bell, RSI, 20-6 1/2; 5. Vince DiGiallonardo, Pol, 20-3; 6. Elias Lapka, Lib, 19-10 1/2.

Triple jump 1. Jalen Bell, RSI, 43-5 1/4; 2. Nate Thompson, CF, 42-10; 3. Kodiak Gimbel, CF, 42-8 1/2; 4. Tyler Troy, Lib, 41-4; 5. Drew Galbraith, WF, 41-1 1/2; 6. Keaton Nicholson, WF, 40-8 1/2.

GIRLS

Team scores: Whitefish 237, Polson 116, Ronan-St. Ignatius 73, Libby 68, Columbia Falls 67.

100 - 1. Marlow Schulz, WF, 12.83; 2. Amanda Foley, WF, 12.98; 3. Anna DiGiallonardo, Pol, 12.28; 4. Savanna Moon, CF, 13.54; 5. Adessa Durglo, RSI, 13.58; 6. Phoebe Guercio, WF, 13.64.

200 - 1. Marlow Schulz, WF, 26.21; 2. Amanda Foley, WF, 26.54; 3. Anna DiGiallonardo, Pol, 26.89; 4. Mechelle Wilson, Lib, 28.02; 5. Adessa Durglo, RSI, 28.07; 6. Angela Tamburelli, CF, 28.10.

400 1. Marlow Schulz, WF, 58.56; 2. Amanda Foley, WF, 1:00.86; 3. Breanne Kelley, Pol, 1:00.66; 4. Mechelle Wilson, Lib, 1:00.78; 5. Cedar Jordt, CF, 1:01.94; 6. Jessie Gist, CF, 1:02.93.

800 - 1. Marlow Schulz, WF, 2:23.00; 2. Carly Schwickert, WF, 2:24.01; 3. Claudia Hewston, Pol, 2:24.49; 4. Jessica Sagen, WF, 2:24.49; 5. Cedar Jordt, CF, 2:32.30; 6. Courtney Clairmont, RSI, 2:33.60.

1,600 1. Jessica Sagen, WF, 5:24.56; 2. Carly Schwickert, WF, 5:27.14; 3. Mesa Starkey, Pol, 5:27.86; 4. Bailey Eaton, WF, 5:29.03; 5. Claudia Hewston, Pol, 5:29.71; 6. Jinise Osborne, CF, 5:45.66.

3200 - 1. Mesa Starkey, Pol, 11:49.37; 2. Jessica Sagen, WF, 12:03.47; 3. Bailey Eaton, WF, 12:04.35; 4. Carly Schwickert, WF, 12:22.31; 5. Jinise Osborne, CF, 12:40.82; 6. Maya Gordon, WF, 13:14.94.

100 hurdles 1. Breanne Kelley, Pol, 16.13; 2. Stephanie Lewandonski, RSI, 17.58; 3. Erica Alfiero, Pol, 18.47; 4. Courtney Neise, CF, 18.51; 5. Erin Tabish, WF, 18.82; 6. Chancey Auge, Lib, 18.98.

300 hurdles - 1. Breanne Kelley, Pol, 47.67; 2. Jessie Gist, CF, 50.24; 3. Courtney Neise, CF, 50.44; 4. Erica Alfiero, Pol, 52.64; 5. Heather Bailey, WF, 52.89; 6. Stephanie Lewandonski, RSI, 53.47.

400 relay 1. Whitefish, 50.18; 2. Polson, 51.92; 3. Columbia Falls, 53.52; 4. Libby, 54.33; 5. Ronan-St. Ignatius, 54.92.

1600 relay - 1. Whitefish, 4:15.15; 2. Columbia Falls, 4:16.84; 3. Polson, 4:27.69; 4. Ronan-St. Ignatius, 4:41.57; 5. Libby, 5:03.88.

Shot put - 1. Alex Kulbeck, Lib, 34-5 1/2; 2. Twyla Hogge, RSI, 31-5; 3. Jewel Zakit-Ackerman, Pol, 29-9; 4. DJ Conko-Camel, Pol, 29-7; 5. Abby Strellnauer, WF, 29-1 1/2; 6. Eviann Reynolds, WF, 28-3 1/2.

Discus 1. Abby Strellnauer, WF, 112-2 1/2; 2. Alex Kulbeck, Lib, 103-9; 3. DJ Conko-Camel, 96-9 1/2; 4. Carley J Benda, 32-3 1/2; 5. Shelby Korpi, Pol, 32-0 3/4; 6. Tayler Gress, CF, 31-7 3/4.

Javelin - 1. Chancey Auge, Lib, 110-3; 2. Abby Strellnauer, WF, 97-11; 3. Jenny Larsson, RSI, 97-4; 4. Eviann Reynolds, WF, 94-1; 5. Hope Burlage, CF, 90-0; 6. LaGlen Mitchell, RSI, 87-8.

Pole vault 1. Myka Forster, Lib, 9-0; 2. Jessie Gist, CF, 9-0; 3. Brooke Silliker, WF, 8-6; 4. Annie Venters, Pol, 8-6; 5. Katharina Medland, Pol, 8-0; 6. (tie) MaCall Banner, Pol, 7-6; Mackenzie Banner, 7-6.

High jump - 1. Adessa Durglo, RSI, 5-2; 2. Jenny Larsson, RSI, 5-0; 3. (tie) Torrey Coe, WF, 4-8; Chancey Auge, Lib, 4-8; 5. Breanne Kelley, Pol, 4-8; 6. Alex Kulbeck, Lib, 4-8.

Long jump - 1. Adessa Durglo, RSI, 17-0 1/4; 2. Jenny Johnson, Lib, 15-0; 3. Tayler Gress, CF, 14-9 1/4; 4. Phoebe Guercio, WF, 14-8 1/2; 5. Katie Finley, Pol, 14-7; 6. CarleyJo Benda, CF, 14-2 1/2.

Triple jump 1. Adessa Durglo, RSI, 36-0 3/4; 2. Heather Bailey, WF, 33-6 1/4; 3. Phoebe Guercio, WF, 32-11; 4. Carley J Benda, CF, 32-3 1/2; 5. Shelby Kolpi, Pol, 32-0 3/4; 6. Tayler Gress, CF, 31-7 3/4.