View All     Add a Meet (requires login)

Meet: District 9C

Date: 2011-05-11


HAVRE The Chinook boys and the North Star girls romped to victory in the District 9C track and field meet here Wednesday.

Chinook piled up 212 points in the boys' competition, followed by North Star (118) and Turner (79).

North Star outscored Chinook 245-150 to win the girls' team championship. Big Sandy was third with 83 points.

Tyler Molyneaux led Chinook with wins in the 110-meter hurdles, shot put and discus. He also ran legs on the first-place 400 and 1,600 relay teams.

The Sugarbeeters' Dylan Surber took top honors in the 400 and 800, competed in both relays and placed second in the 100. Teammate Kaylan Johnson won both the 1,600 and 3,200.

Connor Kline of North Star won both hurdles races, and Travis Hofer of Turner was first in both the long jump and high jump.

Lisa Carlon and Jordan Spicher were the top scorers for the North Star girls. Carlon earned firsts in the long jump and high jump, ran a leg on the victorious 400 relay team, placed second in the triple jump, and took third in the pole vault. Spicher won the pole vault, ran on the 400 relay team, and earned seconds in the the 100 hurdles, 300 hurdles and 400 dash.

The Knights' Shelby Lipp won both the shot put and javelin and placed second in the discus.

Kayla Hanson of Chinook won both hurdles races and the triple jump.

The top five finishers in each individual event and the top five relay teams qualified for next Thursday's Northern C divisional meet in Great Falls.

The District 3C meet, originally scheduled for Wednesday in Glasgow, was rescheduled for today because of inclrement weather.

Also on tap today are the District 4C meet in Glendive and the District 7C meet in Lewistown. (Great Falls Tribune, May 12, 2011)

BOYS

Team scores -- Chinook 212, North Star 118, Turner 79, Big Sandy 53, Box Elder 14, Hays-Lodgepole 14.

100 -- Tyler Molyneaux, Chi, 11.40; Dylan Surber, Chi, 11.80; Travis Hofer, Tur, 11.90; Ryan Miller, BS, 12.40; Zach Molyneaux, Chi, 12.50; Adam Quinn, BS, 12.70.

200 -- Taylor Erskine, Chi, 23.90; Travis Hofer, Tur, 24.10; Ryan Miller, BS, 24.40; Jordy Donoven, NS, 25.20, Jacob MacLean, Chi, 25.50; Adam Quinn, BS, 25.70.

400 -- Dylan Surber, Chi, 54.40; Wyatt Brandal, Chi, 56.90; Taylor Erskine, Chi, 57.00; Adam Quinn, BS, 57.70; Jordy Donoven, NS, 57.80; Trevor Lackner, BS, 58.10.

800 -- Dyan Surber, Chi, 2:06.00; Kaylan Johnson, Chi, 2:08.30; Wyatt Brandal, Chi, 2:13.20; Zac Leader, BS, 2:16.40; Justin Stevens, BS, 2:17.10; Quinn Spinler, NS, 2:24.80.

1,600 -- Kaylan Johnson, Chi, 4;54.10; Wyatt Brandal, Chi, 5:21.30; William Ketchum, BE, 5:31.60; Aaron Van Valkenburg, Tur, 5:46.20; Jan Ehm, Tur, 5:50.00.

3,200 -- Kaylan Johnson, Chi, 10:59.90; William Ketchum, BE, 11:29.20; Brandal Wyatt, Chi, 12:06.60; Aaron Van Valkenburg, Tur, 12:37.70.

110 hurdles -- Connor Kline, NS, 16.62; Quinn Spinler, NS, 18.34; Cooper Spicher, NS, 19.61; Shelby Sizemore, NS, 20.32.

300 hurdles -- Connor Kline, NS, 42.40; Ryan Miller, BS, 44.90; Quinn Spinler, NS, 45.70; Dusty Mohar, Tur, 47.00; Cooper Spicher, NS, 47.40; Geoff Qualls, Chi, 47.80.

400 relay -- Chinook (Dylan Surber, Taylor Erskine, Tyler Molyneaux, Brandon Riphenburg) 45.20; Big Sandy 49.40; Turner 51.50; North Star 53.00.

1,600 relay -- Chinook (Surber, Molyneaux, Riphenburg, Erskine) 3:48.10; Big Sandy 3:53.30; North Star 4:22.50; Turner 4;33.80.

Long jump -- Travis Hofer, Tur, 19-6; Connor Kline, NS, 18-6 1/2; Ryan Hofer, Tur, 18-5 1/4; Barry Murnion, Chi, 17-6 1/2; Brandon Riphenburg, chi, 17-4 1/2; Jordy Donoven, NS, 17-4.

Triple jump -- Jordy Donoven, NS, 39-7 1/2; Travis Hofer, Tur, 38-6 1/2; Ryan Hofer, Tur, 37-10 1/2; Cooper Spicher, NS, 37-1; Barry Murnion, Chi, 36-0; Connor Kline, NS, 35-11.

High jump -- Travis Hofer, Tur, 5-10; Barry Murnion, Chi, 5-10; Wyatt Brandal, Chi, 5-4; Jacob MacLean, Chi, 5-2.

Pole vault -- Connor Kline, NS, 11-0.

Shot put -- Tyler Molyneaux, Chi, 41-0 1/4; Tyler Roberts, HLP, 40-6; Kaden Beck, BS, 39-5; Zach Molyneaux, Chi, 37-9; Shelby Sizemore, NS, 32-1 3/4; Taylor Riphenburg, Chi, 31-6 1/2.

Discus -- Tyler Molyneaux, Chi, 134-11; Zach Molyneaux, Chi, 117-2; Brandon Riphenburg, Chi, 115-7; Shelby Sizemore, NS, 108-1; Karston Donoven, NS, 101-6; Donoven Ulmen, NS, 100-5.

Javelin -- Jordy Donoven, NS, 153-8; Taylor Erskine, Chi, 139-8; Tyler Roberts, HLP, 136-9; Zach Molyneaux, Chi, 127-10; Shelby Sizemore, NS, 122-5; Rylan Hofer, Tur, 120-8.

GIRLS

Team scores -- North Star 245, Chinook 150, Big Sandy 83, Hays-Lodgepole 12, Turner 8, Box Elder 6.

100 -- Haylee Anderson, NS, 13.60; Kayceen Pursley, Chi, 14.00; Quintin Pegar, BS, 14.10; Ashley Bower, Chi, 14.60; Brooke Leader, BS, 14.70; Molly Herron, BS, 14.90.

200 -- Haylee Anderson, NS, 27.70; Kayceen Pursley, Chi, 28.70; Brooke Leader, BS, 28.80; Quintin Pegar, BS, 28.90; Kali Twedt, NS, 30.40; Laura Nussmaum, Chi, 32.50.

400 -- Molly Herron, BS, 63.40; Jordan Spicher, NS, 65.50; Quintin Pegar, BS, 66.00; Kayceen Pursley, Chi, 66.90; Brooke Leader, BS, 67.90; Meteila Cline, BS, 68.30.

800 -- Molly Herron, BS, 2:29.50; Leela Engle, BS, 2:45.60; Ashley Bower, Chi, 2:48.20; Taylor Warren, NS, 2:49.10; Makhayla Farmer, Chi, 2:55.70; Sierra Yanny, NS, 3;11.90.

1,600 -- Meteila Cline, BS, 6:17.90; Taylor Warren, NS, 6:29.70; Bridjour Han, NS, 6:38.50; Laramie Pursley, Chi, 6:53.00; Kristyn Lavery, NS, 6:58.00; Laura Nussbaum, Chi, 7:11.70.

3,200 -- Taylor Warren, NS, 13:27.40; Bridjour Han, NS, 14:19.60; Laramie Pursley, Chi, 15:11.70; Kristyn Lavery, NS, 15:23.60; Laura Nussbaum, Chi, 16:07.40.

100 hurdles -- Kayla Hanson, Chi, 16.90; Jordan Spicher, NS, 17.40; Delainey Spicher, NS, 18.10; Talya Johnson, Chi, 19.40; Melissa Pester, NS, 19.50; Summer Edwards, Chi, 19.60.

300 hurdles -- Kayla Hanson, Chi, 48.10; Jordan Spicher, NS, 49.70; Delainey Spicher, NS, 53.00; Talya Johnson, Chi, 53.80; Paige Moxley, Chi, 56.70; Brandy Bahnmiller, BS, 60.70.

400 relay -- North Star (Lisa Carlon, Jordan Spicher, Haylee Anderson, Bettie Carlon) 52.00; Chinook 54.60; Big Sandy 56.00.

1,600 relay -- Big Sandy (Brooke Leader, Leela Engle, Quintin Pegar, Molly Herron) 4:27.50; Chinook 4:38.50; North Star 4:52.80.

Long jump -- Lisa Carlon, NS, 15-5 1/2; Bettie Carlon, NS, 14-9 1/2; Delainey Spicher, NS, 12-8; Shania Maloney, Tur, 12-7 1/4; Emily Dennis, Chi, 12-5 3/4; Kristyn Lavery, NS, 12-5.

Triple jump -- Kayla Hanson, Chi, 33-3; Lisa Carlon, NS, 32-9 1/2; Bettie Carlon, NS, 30-6 1/2; Emily Dennis, Chi, 29-6; Kali Twedt, NS, 29-3 1/2; Delainey Spicher, NS, 28-9 1/2.

High jump -- Lisa Carlon, NS, 4-6; Bettie Carlon, NS, 4-6; Emily Dennis, Chi, 4-2; Kali Twedt, NS, 4-2; Bridjour Han, NS, 4-2.

Pole vault -- Jordan Spicher, NS, 8-7; Sierra Yanny, NS, 7-0; Lisa Carlon, NS, 6-0.

Shot put -- Shelby Lipp, NS, 30-9 1/2; Makhayla Farmer, Chi, 29-10 1/2; Rebecca Rosetle, BE, 27-11; Kristie Runsabove, HLP, 27-8 1/2; Tavin Schneider, Chi, 27-4 3/4; Whitney Wendland, NS, 25-2.

Discus -- Laramie Pursley, Chi, 99-1; Shelby Lipp, NS, 92-6; Makhayla Farmer, Chi, 89-11; Tavin Schneider, Chi, 89-1; Lyndsey Hutton, Tur, 85-11; Whitney Wendland, NS, 78-10.

Javelin -- Shelby Lipp, NS, 102-8; Kristie Runsabove, HLP, 97-4; Makhayla Farmer, Chi, 93-9; Whitney Wendland, NS, 87-2; Shania Maloney, Tur, 85-6; Kassidy Hansen, NS, 82-2.