View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Manhattan Christian Invitational

Date: 2011-04-30
BOZEMAN - Marc Swan, Tanner Hupka and John Weidenaar won events and Tim Royce placed in the top five in two distance races to pace the Manhattan High boys' track team to a victory in the Manhattan Christian Invitational track and field meet at Bozeman High on Saturday.

Swan won the 800 meters, Hupka placed first in the triple jump and Weidenaar was first in the discus and third in the shot put for the Tigers, whose 104 points were 19 more than runner-up Townsend. Royce was second in the 3,200 and fifth in the 1,600.

Bozeman's junior varsity team placed third with 77 points. Ben Rich won the 1,600 meters with teammates Ben Dickensheets third and Hunter May fourth. Dickensheets and May were 3-4 in the 3,200 as well and Jason Holmes and Rich were 3-4 in the 800. Nick Beauchaine finished third in the 100, third in the long jump and fourth in the high jump.

For the girls, Huntley Project's 59 points bested Three Forks by 14 points. Shayla Mack of TF won the 400 and was second in the 800. Big Timber was third behind wins from Selene Johnson in the 1,600 and 3,200. Manhattan's Carlee Smith won the discus and Chelsea VanDyk of Manhattan Christian won the high jump.

Results

Boys

Team scores: 1, Manhattan 104; 2, Townsend 85; 3, Bozeman JV 77; 4, Fort Benton 58; 5, Joliet 48; 6, Twin Bridges 30; 7, Ennis 19, 8, Red Lodge 18; 9, Huntley Project 16; 10, Shepherd 12; 11, Big Timber 11; 12, White Sulphur Springs 10; 13, Shields Valley 9; 14, Lima 8, 15, Three Forks 7; 16, Harrison 6; 17, Gardiner 4; 18, Boulder 3; 19, Sheridan 2; 20, (tie) Manhattan Christian, Plenty Coups 0.

100 - 1, Colin Hoeffner, Tow, 11.53; 2, Tyler DiGiovanna, TB, 11.81; 3, Nick Beauchaine, Boz, 11.83; 4, Boone Helm, Tow, 11.85; 5, Kenny Hoeffner, Tow, 11.88; 6, (tie) Braedon Niemi, Man, Chance Rees, Man, 11.89.

200 - 1, Colin Hoeffner, Tow, 23.59; 2, Riley Shaw, FB, 23.67; 3, Braedon Niemi, Man, 23.80; 4, Jake Larsen, Gar, 24.48; 5, Austin Jacobsen, Man, 24.81; 6, Scott Mundanoihl, Bou, 25.07.

400 - 1, Riley Shaw, FB, 52.67; 2, Cale Howells, Man, 53.46; 3, Jason Holmes, Boz, 54.54; 4, Seth Kreitinger, Man, 54.68; 5, Tanner Blair, WSS, 54.84; 6, Jason Bilyeu, RL, 54.88.

800 - 1, Marc Swan, Man, 2:05.50; 2, Cale Howells, Man, 2:07.58; 3, Jason Holmes, Boz, 2:10.47; 4, Ben Rich, Boz, 2:11.13; 5, JC Engebretson, RL, 2:11.87; 6, Jackson Bramlette, FB, 2:11.92.

1,600 - 1, Ben Rich, Boz, 4:43.10; 2, Luke Stevenson, Jol, 4:46.24; 3, Ben Dickensheets, Boz, 4:53.34; 4, Hunter May, Boz, 4:55.50; 5, Tim Royce, Man, 4:55.75; 6, Marc Swan, Man, 4:58.31.

3,200 - 1, Luke Stevenson, Jol, 10:15.53; 2, Tim Royce, Man, 10:22.55; 3, Ben Dickensheets, Boz, 10:26.37; 4, Hunter May, Boz, 10:29.08; 5, Darren Hecker, BT, 10:31.84; 6, Colten Wheeler, BT, 10:45.00.

110 hurdles - 1, Boone Helm, Tow, 16.03; 2, T.J. Harris, HP. 16.25; 3, Evan Albertson, Boz, 16.56; 4, Conner Rose, SV, 16.63; 5. Michael Robinson, Jol, 16.69; 6. Nathan Vanderby, Man, 16.85.

300 hurdles - 1, Boone Helm, Tow, 41.40; 2, T.J. Harris, HP, 42.16; 3, Elvis Coyne, BT, 42.66; 4, Alex Roberts, Tow, 43.15; 5, Michael Robinson, Jol, 43.53; 6, Conner Rose, SV, 43.78.

400 relay - 1, Townsend 46.14; 2, Manhattan 46.28; 3, Fort Benton 47.14; 4, Twin Bridges, 47.39; 5, Three Forks 47.66; 6, Boulder 47.67.

1,600 relay - 1, Manhattan 3:35.40; 2, Townsend 3:40.60; 3, Fort Benton 3:45.23; 4, Twin Bridges 3:48.06; 5, Red Lodge 3:48.56; 6 Boulder 3:48.93.

High jump - 1, Cody Pierson, TB, 6-02; 2, Seth Montgomery, Lima, 6-0; 3, Austin Sereday, WSS, 5-10; 4, Nick Beauchaine, Boz, 5-10; 5, Conner Rose, SV, 5-10; 6, Will Crawford, Jol, 5-10.

Long jump - 1, Riley Shaw, FB, 20-10 ; 2, Kenny Hoeffner, Tow, 20-04 ; 3, Nick Beauchaine, Boz, 20-01 ; 4, Nathan Scoffield, TF, 19-06 ; 5, Zach Frieling, Boz, 19-05 ; 6, Alex Roberts, Tow, 19-05.

Triple jump - 1, Tanner Hupka, Man, 39-02; 2, Kenny Hoeffner, Town, 38-11; 3, Ryan Hamilton, Har, 38-08 ; 4, Will Crawford, Jol, 38-06 ; 5, Tyler West, WSS, 36-09; 6, Wyatt Fairchild, SV, 36-04.

Pole vault - 1, Michael Robinson, Jol, 12-06; 2, Nathan Maughan, FB, 12-00; 3, Andrew Barkhuff, Shep, 11-06; 4, (tie) Metcalf Marshall, RL, Chase Ott, Ennis, 11-00; 6, Seth Kreitinger, Man, 11-00.

Javelin - 1, Connor Kelley, RL, 159-03; 2, Austin Jacobsen, Man, 151-07; 3, Jake Schott, Boz, 151-06; 4, Dalton Puckett, TB, 143-04; 5, Tim Carey, Boz, 125-03; 6, Cody Hanson, TF, 119-10.

Discus - 1, John Weidenaar, Man, 135-11; 2, Blake Ereaux, FB, 134-02; 3, Chase Brumfield, Shep; 127-05; 4, Dylan Ryan, Ennis, 125-09; 5, Nels Flanagan, BT, 121-05; 6, Chris Biorn, Jol, 118-10.

Shot put - 1, Chris Biorn, Jol, 47-04; 2, Jake Yochim, Ennis, 46-00 ; 3, John Weidenaar, Man, 45-11 ; 4, Dylan Ryan, Ennis, 42-03 ; 5, Clinton Marsh, Sher, 42-03; 6, Blake Ereaux, FB, 42-00 1/5.

Girls

Team scores: 1, Huntley Project 59; 2, Three Forks 45; 3, Big Timber 37; 4, Joliet 36 ; 5, Manhattan 36; 6, Shields Valley 34; 7, Manhattan Christian 32; 8, Lima 30; 9, Red Lodge 26; 10, (tie) Harrison, Shepherd 25; 12, Twin Bridges 24; 13, Bozeman JV 21; 14, (tie) Willow Creek, Boulder 20; 16, White Sulphur Springs 18; 17, Townsend 16; 18, West Yellowstone 13; 19, Fort Benton 8; 20, Ennis 1 ; 21, (tie) Sheridan, Plenty Coups 0.

100 - 1, Kaytlin Wurnig, HP, 13.09; 2, Rachelle Bennett, Jol, 13.59; 3, Ona Congdon, Lima, 13.62; 4, Antonia Oelhafen, TB, 13.80; 5, Amy Robinson, Jol, 13.84; 6, Taylor Jensen, Ennis, 13.85.

200 - 1, Kaitlyn Wurnig, HP, 26.85; 2, Rachelle Bennett, Jol, 28.26; 3, Ona Congdon, Lima, 28.43; 4, Mackenzie Lepley, Shep, 28.74; 5, Amy Robinson, Jol, 28.87; 6, Antonia Oelhafen, TB, 29.01.

400 - 1, Shayla Mack, TF, 1:01.99; 2, Ona Congdon, Lima, 1:02.93; 3, Kaitlyn Wurnig, HP, 1:03.25; 4, Kalyse Engrebretson, RL, 1:04.19; 5, Callie Schwartz, SV, 1:04.62; 6, Mariah McLeod, TF, 1:05.55.

800 - 1, Selene Johnson, BT, 2:31.44; 2, Shayla Mack, TF, 2:34.80; 3, Kathryn Smit, MC, 2:35.02; 4, Hannah Turner, Boz, 2:35.95; 5, Kalyse Engrebretson, RL, 2:36.66; 6, Shay Shelhamer, Shep, 2:40.60.

1,600 - 1, Selene Johnson, BT, 5:38.53; 2, Hannah Turner, Boz, 5:40.92; 3, Shannon Young, Har, 5:42.27; 4, Breanne Watson, Tow, 5:48.74; 5, Maleka Arnold, Boz, 5:51.48; 6, Matlyn Mailey, Boz, 5:56.08.

3,200 - 1, Selene Johnson, BT, 11:59.99; 2, Mackenzie O'Dore, Jol, 12:23.21; 3, Breanne Watson, Tow, 12:32.92; 4, Julie Ovenell, MC, 12:57.93; 5, Kaitlin Peterson, HP, 13:06.08; 6, Ellie Lossaso, Man, 13:16.39.

100 hurdles- 1, Clarice Griffin, WY, 16.88; 2, Shelby Martinell, Lima, 17.01; 3, Emily Schroeck, Bou, 17.38; 4, Kaytlin Halle, MC, 17.39; 5, Lacey Nelson, HP, 17.47; 6, Hayley Moen, BT, 17.56.

300 hurdles - 1, Callie Schwartz, SV, 50.55; 2, Sarah Kusek, WSS, 51.82; 3, Hayley Moen, BT, 52.16; 4, Jaci Nesbit, WC, 52.29; 5, Shelby Martinell, Lima, 52.70; 6, Tara Buttelman, TF, 52.76.

400 relay - 1, Huntley Project 53.85; 2, Shields Valley 54.64; 3, Twin Bridges 54.90; 4, Manhattan Christian 55.00; 5, Shepherd 55.30; 6, Manhattan 55.70.

1,600 relay - 1, Three Forks 4:28.45; 2, Fort Benton 4:30.61; 3, Shields Valley 4:33.79; 4, Twin Bridges 4:37.25; 5, Shepherd 4:38.35; 6, Red Lodge 4:38.72.

High jump - 1, Chelsea VanDyk, MC, 5-02; 2, Taylor Statton, Har, 5-02; 3, Mackenzie Stiff, Boz, 4-10; 4, Kathryn Smit, MC, 4-10; 5, Clarice Griffin, WY, 4-08; 6, Amy Wycoff, WY, 4-08.

Long jump - 1, Taylor Statton, Har, 15-09 ; 2, Rachelle Bennett, Jol, 15-04 ; Jaci Nesbit, WC, 15-00; 4, Ashley Steingruber, TF, 14-10 ; 5, Tess Hellerud, RL, 14-06 ; 6, Kelse Bohl, HP, 14-03.

Triple jump - 1, Jaci Nesbit, WC, 33-00 ; 2, Mariah Hogenson, SV, 32-11; 3, Lori Hansen, Tow, 32-01; 4, Carter Theade, RL, 31-07 1/5; 5, Tess Hellerud, RL, 31-06 ; 6, Ashley Steingruber, TF, 31-01 .

Pole vault - 1, Emily Schroeck, Bou, 9-0; 2, Bailey Cranford, HP, 8-06; Carter Theade, RL, 8-06; 4, Tess Hellerud, RL, 8-0; 5, Sarah Strausser, Bou, 7-0; 6, (tie) Madison Owens, Ennis, Amy Robinson, Jol, 7-0.

Javelin - 1, Bailey Cranford, HP, 105-06; 2, Stephanie DiGiovanna, TB, 98-04; 3, Carlee Smith, Man, 96-03; 4, Ashley Steingruber, TF, 90-05; 5, Jordan Powers, Bou, 88-05 ; 6, Elizabeth Bertoline, RL, 88-00.

Discus - 1, Carlee Smith, Man, 107-07; 2, Codi Francis, Man, 100-09; 3, Sami Oakes, TF, 99-11; 4, Kayleen Goggins, Shep, 98-02; 5, Molly Hedrich, WSS, 96-00; 6, Taylor Statton, Har, 92-04.

Shot put - 1, Kayleen Goggins, Shep, 33-10 ; 2, Kelsy Manger, WSS, 32-01 ; 3, Carlee Smith, Man, 31-03; 4, Codi Francis, Man, 31-03; 5, Morgan Brumfield, Shep, 29-08 ; 6, Daplne Puckett, TB, 29-06.