View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Jim Johnson Invitational

Date: 2011-04-13
MISSOULA There's good starts, there's great starts and then there's what Deer Lodge's Brandon Forson did at the Jim Johnson Invitational track meet at Dornblaser Field on Wednesday.

After claiming state titles in both the discus and shot put last year, Forson again established his dominance with a throw of 195 feet, 3 1/2 inches in the discus and 57-2 in the shot put.

His throw in the discus was 68 feet farther than the second place throw of 127-3 1/2 from Damon Ward of Florence.

On the track, Aaron Johnston of Darby won the 100 (11.42 seconds), 200 (23.44) and 400 (51.08). He also scored a victory in the long jump with a distance of 20-3/4.

Other double winners were Doug Raymer from Darby in the 1,600 (4:43.44) and the 3,200 (10:12.74) and Fairfield's Slade Allen in the 110 hurdles (16.27) and the 300 hurdles (42.28).

On the girls' side, Charlo took the top spot overall with 121 points led by double winner Aspen Runkel. She placed first in the 400 (63.64) and the 100 hurdles (17.04). The Vikings also won both the 400 relay (53.22) and the 1,600 relay (4:32.04).

Deer Lodge's Kadeshia Clark of won the 100 (13.34) and 200 (28.65).

Distance runner Alexys Bryant from Drummond won both the 1,600 (6:00.13) and the 3,200 (13:17.04) and Darby's Sarah Jakober claimed the top spot in the long jump (15-11) and the triple jump (33-2).

Wednesday at Dornblaser Field

GIRLS

Team scores - Charlo 121, Deer Lodge 105 , Florence 50, Fairfield 43, Seeley-Swan 41, Drummond 32, Victor 29 , Arlee 29, Darby 24, Philipsburg 20, Alberton 10, Hot Springs 8, Valley Christian 6, St. Regis 4.

100 - Kadeshia Clark, DL, 13.34; 2, Anna Pence, Pbg, 13.57; 3, Tess Porch, Flo, 13.70; 4, Cassy Graveley, DL, 13.76; 5, Hannah Sax, Flo, 13.77; 6, Deondra Brown, Cha, 13.78.

200 - Kadeshia Clark, DL, 28.65; 2, Deondra Brown, Cha, 28.68; 3, Hannah Sax, Flo, 28.88; 4, Anna Pence, Phi, 29.26; 5, Cassy Graveley, DL, 29.49; 6, McCall Sewell, DL, 29.50.

400 - Aspen Runkel, Cha, 63.64; 2, Kadeshia Clark, DL, 64.65; 3, Mckenna Sweet, VC, 64.34; 4, Anna Pence, Phi, 68.02; 5, Kourtney Coverdell, Fai, 68.24; 6, Kaylynn Coverdell, Fai, 68.81.

800 - 1, Jordan Ludeman, Cha, 2:41.76; 2, Alisha Gill, DL, 2:52.82; 3, Hanna Upegui, Vic, 3:14.46; 4, Korey Merritt, DL, 3:16.69; 5, Madelin Glisson, DL, 3:29.54; 6, Delta Jackson, HS, 3:48.90.

1,600 - 1, Alexys Bryant, Dru, 6:00.13; 2, Dawn Blevins, Cha, 6:05.42; 3, Theresa Lombardi, DL, 6:20.09; 4, Amanda Woods, HS, 6:25.72; 5, Kenzee Gray, Dru, 6:29.84; 6, Mackenzie Foust, Ch, 6:43.00.

3,200 - 1, Alexys Bryant, Dru, 13:17.04; 2, Theresa Lombardi, DL, 13:35.06; 3, Shari Leedom, Flo, 13:40.09; 4, Kenzee Gray, Dru, 14:15.10; 5, Amanda Woods, HS, 14:20.08; 6, Sidny Johnson, SS, 15:18.76.

100 hurdles - 1, Aspen Runkel, Cha, 17.04; 2, Shaelyn Fell, Cha, 17.21; 3, Summit Parcell, SS, 17.90; 4, Sarah Jakober, Dar, 18.15; 4, Jordan Ludeman, Cha, 18.35; 6 (tie), Shailyn Scheffer, Vic, and McCall Sewell, DL, 18.52.

300 hurdles - 1, Rachel Hoyt, Cha, 52.08; 2, Aspen Runkel, Cha, 52.17; 3, Kylie Johnston, DL, 52.68; 4, Shailyn Scheffer, Vic, 52.83; 5, Summit Parcell, SS, 52.96; 6, Schaelyn Fell, Cha, 53.87.

400 relay - 1, Charlo 53.22; 2, Deer Lodge 54.51; 3, Fairfield 55.03; 4, Florence 55.40; 5, Seeley-Swan 55.60; 6, Hot Springs 62.50.

1,600 relay - 1, Charlo 4:32.04; 2, Deer Lodge 4:39.63; 3, Seeley-Swan 4:43.78; 4, Florence 4:50.58.

Discus - 1, Delani Hanley, Alb, 101-2 ; 2, Jesica DesJarlais, Flo, 94-10 ; 3, Becca Nelson, Arl, 94-4 ; 4, Miranda Dupree, SS, 88-8; 5, Lianna Burdett, Vic, 85-9; 6, Secilia Newman, DL, 84-5 .

Shot put - 1, Sydnie Manuel-McInerney, Fai, 32-11 ; 2, Rachelle Meidinger, Arl, 31-7; 3, Lianna Burdett, Vic, 29-3 ; 4 (tie) Jesica DesJarlais, Flo, and Naomi Liechty, Vic, 27-8; 6, Becca Nelson, Arl, 27-4.

Javelin - 1, Dawn Blevins, Cha, 104-3; 2, Rosie O'Brien, Flo, 103-8; 3, Becca Nelson, Arl, 97-5; 4, Aryana Jones, StR, 95-8; 5, Kaylynn Coverdell, Fai, 86-2; 6, Korey Merritt, DL, 83-10.

High jump - 1, Holly Beary, SS, 4-8; 2, Kourtney Coverdell, Fai, 4-8; 3, Rachel Hoyt, Cha, 4-8; 4 (tie), Summit Parcell, SS, and Jessica Henrekin, SS, 4-8; 6, Callie Hunt, Flo, 4-6.

Long jump - 1, Sarah Jakober, Dar, 15-11; 2, Whitney Malatare, Arl, 14-8; 3, Sydne Steinbach, Fai, 14-7; 4, Shailyn Scheffer, Vic, 14-5; 5, Tess Porch, Flo, 14-0; 6, KeAnna Conley, SS, 13-9 .

Triple jump - 1, Sarah Jakober, Dar, 33-2; 2, Sydne Steinbach, Fai, 32-2 ; 3, Paige Fickler, Dru, 32-1; 4, Anna Pence, Phi, 30-2; 5, KeAnna Conley, SS, 29-10; 6, Holly Beary, SS, 29-9.

Pole vault - 1, Cassy Graveley, DL, 7-6; 2, Jordan Ludeman, Cha, 7-6; 3, Linsea Farrow, DL, 7-0; 4, Julia Elkinton, Vic, 6-0; 5, Bailey Senecal, DL, 5-6.

BOYS

Team scores - Darby 112, Florence 89, Victor 70, Fairfield 66, Charlo 65, Deer Lodge 60, Arlee 13, Drummond 13, Valley Christian 10, Hot Springs 10, Alberton 8, St. Regis 4, Lincoln 4, Seeley-Swan 3.

100 - 1, Aaron Johnston, Dar, 11.42; 2, Zack Carver, Arl, 11.65; 3, Austin Bauer, Cha, 11.66; 4, Slade Allen, Fai, 11.67; 5, Collin Allen, Fai, 11.83; 6, Chico Stipe, Cha, 11.84.

200 - 1, Aaron Johnston, Dar, 23.44; 2, Tyler Coorough, Vic, 23.89; 3, Jacob Senecal, DL, 23.90; 4, Zack Carver, Arl, 24.01; 5, Austin Bauer, Cha, 24.56; 6, Clayton Trimble, Arl, 24.71.

400 - 1, Aaron Johnston, Dar, 51.08; 2, Jacob Senecal, DL, 51.96; 3, Tyler Courrough, Vic, 52.59; 4, Brady Blomquiest, Car, 53.75; 5, Madison Bolton, Flo, 54.07; 6, Wyatt Nagy, HS, 55.89.

800 - 1, Sean Abrahamsen, Dar, 2:06.83; 2, Jeremy Campbell, Dar, 2:07.52; 3, Chance Rosenbaum, Cha, 2:10.88; 4, Alex Ammons, VC, 2:14.08; 5, Dennis Mitcham, Vic, 2:18.86; 6, Jacen Petersen, Cha, 2:22.07.

1,600 - 1, Doug Raymer, Dar, 4:43.44; 2, Sean Abrahamsen, Dar, 4:47.15; 3, Alex Ammons, VC, 4:59.22; 4, Dennis Mitcham, Vic, 5:09.00; 5, Sean Hansen, Dar, 5:10.82; 6, Ryan Thompson, Lin, 5:18.60.

3,200 - 1, Doug Raymer, Dar, 10:12.74; 2, Madison Bolton, Flo, 10:52.84; 3, Sean Hansen, Dar, 11:21.63; 4, Jerrin Jennings, StR, 12:48.15; 5, John Parcell, SS, 12:54.54; 6, Joel Lewis, Cha, 13:27.11.

110 hurdles - 1, Slade Allen, Fai, 16.27; 2, Tra Ludeman, Cha, 16.99; 3, Dylan Reynolds, Flo, 17.58; 4, Tucker Meyer, Fai, 18.00; 5, Tanner Cobbs, Flo, 18.28; 6, John Parcell, SS, 20.43.

300 hurdles - 1, Slade Allen, Fai, 42.28; 2, Dylan Reynolds, Flo, 42.93; 3, Tanner Cobbs, Flo, 44.27; 4, Kyle Ball, Vic, 44.28; 5, Tucker Meyer, Fai, 45.26; 6, Tra Ludeman, Cha, 45.84.

400 relay - 1, Charlo 44.52; 2, Victor 46.02; 3, Fairfield 46.87; 4, Florence 47.33; 5, Alberton 47.35; 6, Deer Lodge 47.40.

1,600 relay - 1, Florence 3:39.97; 2, Darby 3:49.25; 3, Charlo 3:54.82; 4, Alberton 3:58.13; 5, Deer Lodge 4:00.58; 6, Hot Springs 4:01.00.

Discus - 1, Brandon Forson, DL, 195-3 ; 2, Damon Ward, Flo, 127-3 ; 3, Colton Johnston, Dar, 119-0; 4, Reno Ward, DL, 117-10; 5, Dave Cross, HS, 115-11; 6, Zane Tams, Lin, 115-9.

Shot put - 1, Brandon Forson, DL, 57-2; 2, Bo Harris, Fai, 46-9 ; 3, Nate Bignell, Dru, 45-10; 4, Cody Hoff, HS, 40-6 ; 5, Dylan Workman, Fai, 40-4; 6, Damon Ward, Flo, 40-3.

Javelin - 1, Kurt Manely, Vic, 166-11; 2, Damon Ward, Flo, 142-11; 3, Bryan Mannix, Dru, 142-9; 4, Cougan Kidd, Dar, 136-6; 5, Zane Tams, Lin, 134-3 ; 6, Cody Hoff, HS, 133-1.

High jump - 1, Weston Allen, Fai, 5-8; 2, Jeremy Campbell, Dar, 5-8; 3, Collin Allen, Fai, 5-8; 4 (tie), Rodney Hunter, DL, and Chance Rosenbaum, Cha, 5-6; 6, Kyle Ball, Vic, 5-6.

Long jump - 1, Aaron Johnston, Dar, 20- ; 2, Zac Agee, Vic, 19-9 ; 3, Ross Mangun, Flo, 19-6 ; 4, Tyler Coorough, Vic, 19-1 ; 5, Austin Bauer, Cha, 18-9; 6, Collin Allen, Fai, 18-8 .

Triple jump - 1, Reed Jenkins, Flo, 42-0; 2, Tyler Coorough, Vic, 41-9 ; 3, Ross Mangun, Flo, 41-8; 4, Kyle Ball, Vic, 39-11; 5, Zac Agee, Vic, 39-1 ; 6, Slade Allen, Fai, 39-0.

Pole vault - 1, Chance Rosenbaum, Cha, 12-0; 2, Brett Witt, DL, 10-6; 3, Rodney Hunter, DL, 10-6; 4 (tie), Jacen Petersen, Cha, and Webb O'Neill, Cha, 10-0; 6, Jake Adler, Dru, 10-0.