Meet: Laurel Time Trials
Date: 2000-04-08Laurel Time Trials
Saturday at Metra
Boys
Team results Belgrade 101, Park City 63, Roundup 52, Colstrip 47, Laurel 4312, Miles City 41, Anaconda 37, Billings Central 24, Hardin 23, Columbus 19, Butte Central 1712, Livingston 11, Ryegate 10, Plenty Coups 10, Dillon 9, Lodge Grass 6, Huntley Project 5, Belfry 4, Shepherd 4.
Timed Events
100 Jake Sienko, BlC, 11.15; Chad Glum, PCy, 11.38; Tuff Harris, LG, 11.50; Andy Koyama, Har, 11.63; Mark Biorn, Col, 11.80; Jason Messer, Ana, 11.83.
200 Mark Biorn, Col, 23.42; Alex Russell, Lau, 23.68; Brent Keigley, Belg, 24.11; Casey Allen, Dil, 24.34; John Edwards, Har, 24.37; Jason Messer, Ana, 24.61.
400 Jake Sienko, BlC, 49.35 (Meet Record); Brent Keigley, Belg, 51.64; John Edwards, Har, 51.87; Alex Russell, Lau, 51.93; Tyler Reimers, Col, 53.02; Garrett Smith, MC, 53.63.
800 Nick Towner, Belg, 2:02.96 (Meet Record); Kevin Kovacich, Ana, 2:06.76; John Thomas, Rou, 2:07.57; Darin MacCatherine, Rou, 2:08.31; Kevin Szatranski, Liv, 2:10.60; Michael Southworth, PCy, 2:12.47.
1,600 Nick Towner, Belg, 4:42.06; Darin MacCatherine, Rndp, 4:48.37; Kevin Kovacich, Ana, 4:50.32; Matt Nelson, Col, 4:51.03; Eric Devine, Liv, 4:51.77; Jeemy Deputee, Har, 4:53.65.
3,200 Jeremy Deputee, Har, 10:40.30; Charlie Falls Down, Ple, 10:43.31; Eric Devine, Liv, 11:00.00; Steve Tokarski, BlC, 11:22.53; Matthew Flat Lip, Ple, 11:24.75; Henry Wicks; Liv, 11:25.93.
110 Hurdles Blake Barnes, PCy, 15.66; Landon Godgrey, Rou, 15.77; Chase Frize, MC, 16.63; Tyler Kennedy, Belg; 16.66; Clint Peterson, Belf; 17.42; Billy Johnson, Dil, 17.53.
300 Hurdles Chase Frize, MC, 42.31; Blake Barnes, PCy, 42.56; Landon Godfrey, Rou, 43.08; Mike Hunter, Col, 43.14; Tyler Kennedy, Belg, 43.79; Clint Peterson, Belf, 43.98.
400 Relay Park City, 44.37; Miles City, 45.92; Laurel, 46.17; Dillon, 46.62; Colstrip, 46.65; Anaconda, 46.77.
1,600 Relay Belgrade, 3:33.03 (Meet Record); Miles City, 3:38.80; Laurel, 3:41.79; Roundup, 3:42.73; Anaconda, 3:43.46; Huntley Project, 3:50.68, 3:50.68.
Field Events
High Jump Joseph Reiter, Rye, 6-4 (Meet Record); Richard Sanders, Col, 6-4 (Meet Record); Russ Kennedy, Belg, 6-4 (Meet Record); Clint Reynolds, She, 6-0; Cory McGahan, Lau, 5-10; Tyler McIntyre, BuC, 5-10.
Long Jump Blake Barnes, PCy, 21- 34; Chad Glum, PCy, 21- 12; Calvert Johns, Rou, 20-534; Russ Kennedy, Belg, 20-412; Tyler McIntyre, BuC, 20-414; Mark Biorn, Col, 20-212.
Triple Jump Richard Sanders, Col, 43-00 (Meet Record); Tyler McIntyre, BuC, 42-1012; Blake Barnes, PCy, 42-512; Ben Gibson, Belg, 41-1112; Seth Hubbart, Col, 41-9; Isaiah Lunde, Belf, 40-5.
Shot Put Beau Clark, Belg, 52-11 (Meet Record); Vince Henman, Lau, 50-6; John Perrigo, Lau, 47-10; Wayne Bulori, BuC, 46-412; Wayne Bulori, BuC, 46-412; Shane Hensleigh, Col, 46-4; Matt Rohan, BuC, 46-0.
Javelin Seth Jens, Col, 208-0 (Meet Record); Mike Estes, Ana, 184-7; Kyle Fehrer, Belg, 177-7; Brad Milam, Belg, 173-7; Matt Shahan, Col, 166-5; Danny Coryell, Col, 157-9.
Discus Darin Gebhardt, Rou, 152-112; Pat Leary, Ana, 146-312; Beau Clark, Belg, 145-5; Vince Henman, Lau, 142-3; Gary Cray, PCy, 139-0; Nate Stillwagon, BuC, 135-212.
Pole Vault Ben Gibson, Belg, 13-0; David Glueckert, MC, 13-0; Marcus Simonich, Col, 12-0; Jessie Loffler, HP, 12-0; Mike Estes, Ana, 11-6; Keith Gottlob, Belg.
Girls
Team Scores Harlowton 155, Belgrade 68, Colstrip 58.5, Miles City 50.5, Anaconda 48, Huntley Project 26, Butte Central 24, Shepherd 20, Roundup 20, Billings Central 13, Laurel 12, Columbus 10, Ryegate 10, Livingston 5, Belfry 4.
Timed events
100 Erin Jones, Har, 13.21; Marny Adamson, Har, 13.28, Amanda Christiaens, MC, 13.47; Brianne Downey, Ana, 13.74; Krystle Spang, Col, 13.82; Teajan Gates, Ana, 13.96.
200 Marny Adamson, Har, 27.61; Amanda Christiaens, MC, 28.20; Brianne Downey, Ana, 28.33; Teajan Gates, Ana, 28.48; April Boender, HP, 28.62; Danielle Dick, Har, 29.30.
400 Cody Halsey, Har, 1:01.55; Alyssa Barnett, Bel, 1:02.78; Teajen Gates, Ana, 1:03.27; Kate McGree, BtC, 1:03.62; Liz Klimper, Col, 1:05.83; Megan McNeil, MC, 1:05.83.
800 Shannon Hayes, Shp, 2:27.20; Cody Halsey, Har, 2:27.67; Vanessa Matosich, Ana, 2:29.70; Megan McNeil, MC, 2:36.49; Kristi Thompson, Har, 2:41.18; Kellie McNelis, Bel, 2:41.38.
1600 Jesse Ballew, Col, 5:26.50; Shannon Hayes, Shp, 5:31.14; Eryn Beckman, Col, 5:37.33; Yvonne Bakich, Col, 5:47.22; Rori Vescovi, Rdp, 5:48.88; Colleen Knudsen, Har, 5:51.00.
3200 Chelsea Lynnes, MC, 12:53.56; Colleen Knudsen, Har, 13:10.61; Kelsey Miller, Har, 1:25.87; Jill Mackiernan, Liv, 13:26.89; Sonja Brester, Lau, 13:37.38; Kathleen Hanley, BC, 13:44.55.
100 Hurdles Erin Jones, Har, 15.77; Jacayln Parks, Har, 16.96; Danielle Dick, Har, 17.00; Kelsey Kirkpatrick, Rye, 17.10; Heidi Sprenger, Col, 17.83; Alexis Dungon, Shp, 18.43.
300 Hurdles Erin Jones, Har, 47.64 (Meet Record); Jacalyn Parks, Har, 49.39; Kate McGree, BtC, 49.88; Alyssa Barnett, Bel, 50.06; Krystle Spang, Col, 51.23; Erica Griffith, MC, 52.01.
400 Relay Harlowton, 52.75; Huntley Project, 54.25; Laurel, 54.52; Colstrip, 54.69; Columbus, 56.62; Park, 57.39.
1,600 Relay Harlowton, 4:16.09 (Meet Record); Miles City, 4:33.98; Huntley Project, 4:35.19; Laurel, 4:37.71; Columbus, 4:48.04; Billings Central, 5:03.7.
Field events
High Jump Ariell Voegele, Bel, 5-2; Rosie Meyn, Bel, 5-0; Geneva Blunt, Col, 5-0; Michelle Erickson, BC, 4-10; Lindsey Beckman, Col, 4-10; Molly Hatten, Col, 4-10.
Long Jump Erin Jones, Har, 17-814; Kate McGree, BtC, 16-334; Jamie Rowen, Col, 16-12; Rosie Meyn, Bel, 15-734; Kelsey Kirkpatrick, Rye, 15-734; Lindsey Beckman, Col, 15-734.
Triple jump Erin Jones, Har, 36-912 (meet record); Michell Erickson, BC, 34-812; Heidi McGree, BtC, 33-612; Kelsey Krikpatrick, Rye, 33-4; Kellie McNelis, Bel, 33-2; Brianne Downey, Ana, 32-9.
Discus Lynn Craver, Bel, 130-2 (meet record); Kelli Phillip, Ana, 10612; Molly Ballensky, MC, 106; Laura Kunsman, Rdp, 105-3; Ashley Jones, Har, 103-2; Alexis Dungon, Shp, 97-10.
Javelin Jacqui Coryell, Col, 129-6 (meet record); Kelli Phillip, Ana, 119-4; Laura Kunsman, Rdp, 108-11; BreAnna Garner, Har, 107-8; Ahsley Jones, Har, 106-2; Kelsey Rogers, Bel, 103-4.
Shot put Lynn Craver, Bel, 37-11; Laura Kunsman, Rdp, 35-10; Amanda Christiaens, MC, 34-11; Kelli Phillip, Ana, 34-8; Katie Boylan, Bel, 33-612; BreAnna Garner, Har, 32-7.
Pole vault Andrea Aldrich, HP, 9-6 (meet record); Katie Boylan, Bel, 7-6; AnneMarie Simonich, Col, 7; Robbyn Hergenrider, Bel, 7.