Meet: Glendive Invitational
Date: 2001-04-29Glendive Elks Invitational
GIRLS
Team scores – Dickinson (N.D.) 104, Miles City 100, Colstrip 78, Sidney 73, Glendive 55, Baker 46, Plevna 34, Plentywood 17, Wolf Point 16, Terry 10,Wibaux 10, South Heart (N.D.) 6, Glasgow 5.
Timed events
100 – Christiaens, MC, 13.21; Jo. Ho, Bak, 13.8; Bilden, MC, 13.81; Lehman, Gle, 13.83; Ju. Ho, Bak, 14.0; Burman, Gle, 14.21.
200 – Ho, Bak, 27.06; Bilden, MC, 27.33; Lehman, Gle, 27.36; Rasmussen, Pln, 28.1; Spang, Col, 28.7; Gayda, Dck, 28.71.
400 – Goodheart, Col, 59.65; Schmidt, MC, 60.2; Rasmussen, Pln, 61.2; Ho, Bak, 61.8; Buerkle, Plv, 62.3; Schwartz, Dck, 62.6.
800 – Reid, Col, 2:20.53; Ballew, Col, 2:23.36; Schmidt, MC, 2:24.36; Buerkle, Plv, 2:27.30; Pritchard, Dck, 2:27.33; Peterson, Ple, 2:27.47.
1600 – Ballew, Col, 5:13.4; Reid, Col, 5:15.1; Peterson, Sid, 5:18.1; Pritchard, Dck, 5:19.8; Long, WP, 5:23.3; Lynars, MC, 5:25.4.
3200 – Lynnes, MC, 12:01.72; Herauf, Dck, 12:21.49; Wagner, SH, 12:26.47; Swagger, MC, 12:34.11; Dinotel, Col, 13:57.16; Rogers, Col, 14:27.18.
100 hurdles – Huffman, Dck, 16.14; Smith, Sid, 16.94; Stevenson, MC, 17.0; Hagermann, Sid, 17.08; Buerkle, Plv, 17.24; Wiedenhoft, Gla, 18.01.
300 hurdles – Ho, Bak, 47.69; Huffman, Dck, 47.66; Buerkle, Plv, 47.96; Hagermann, Sid, 48.0; Smith, Sid, 49.29; Molstad, Gla, 51.86.
400 relay – Miles City 52.41, Dickinson 52.76, Glendive 53.54, Colstrip 53.98, Sidney 54.34, Plentywood 54.4.
800 relay – Dickinson 1:49.7, Glendive 1:56.5, Baker 2:00.3, Wibaux 2:05.0.
1600 relay – Colstrip 4:09.58, Dickinson 4:09.92, Plentywood 4:21.26, Glendive 4:22.16, Wolf Point 4:25.7, Sidney 4:28.44.
Field events
High jump – Stevenson, MC, 4-10; Byrd, WP, 4-6; Appel, Gle, 4-6; Eissinger, Gle, 4-6; Sipma, Dck, 4-6.
Long jump – Stevenson, MC, 16-6; Buerkle, Plv, 15-11; Bell, Sid, 15-8; Burman, Gle, 15-7 1/2; Thorgerson, Sid, 15-4 1/2; Frize, MC, 15-4 1/2.
Triple jump – Kuhn, Dck, 33-4 3/4; Bell, Sid, 31-11 1/4; Tiedemann, Bak, 31-6 3/4; Fridley, Dck, 31-6 1/2; Bakich, Col, 31-4 1/4; Remington, Col, 30-9 1/4.
Javelin – Warfield, Sid, 132-11; Smith, Col, 119-6; Kehl, Wib, 117-7; Boepple, Dck, 115-1; Fuhrmann, Gla, 111-4; Shindler, Gla, 106-7.
Shot put – Boepple, Dck, 39-7; Meir, Plv, 37-8; Grasby, MC, 37-1; Weimer, MC, 34-7; Anderson, WP, 34-4; Williams, Col, 33-7.
Discus – Deisher, Ter, 127-5; Baemale, Dck, 116-0; Warfield, Sid, 115-4; Meir, Plv, 108-7; Anderson, WP, 106-5; Hecker, Dck, 104-2.
Pole vault –Hecker, Sid, 9-6 1/4; Burman, Gle, 9-6 1/4; Appel, Gle, 9-0; Dassinger, Dck, 8-6; Taylor, Sid, 8-6; Ronigen, Col, 8-6.
BOYS
Team scores – Dickinson (N.D.) 117, Colstrip 108, Glendive 62, Baker 59, Miles City 37, Poplar 36, Terry 22, Glasgow 21, Wolf Point 20, Sidney 19, Hardin 16, Plentywood 13, South Heart (N.D.) 11, Plevna 4, Ekalaka 2.
Individual results
100 – Harris, Col, 11.36; Stickel, Ter, 11.82; Peterson, Har, 11.85; Bowden, Sid, 12.19; Laroche, Pop, 12.2; Lyson, Bak, 12.26.
200 – Stickel, Ter, 23.99; Lyson, Bak, 24.15; Elletson, Glas, 24.21; Laroche, Pop, 24.41; Urbanec, Dck, 24.7; Buller, Dck, 24.88.
400 – Peterson, Har, 51.35; Lyson, Bak, 52.75; Zeidler, Pln, 52.78; Carlson, Dck, 52.79; Curry, Bak, 53.3; Megishich, WP, 53.5.
800 – Hess, Pop, 1:59.34; Kraft, Dck, 2:02.48; Ott, Dck, 2:03.05; Nelson, Col, 2:03.28; Hagen, Sid, 2:03.32; Zeidler, Pln, 2:06.39.
1600 – Wells, Dck, 4:33.02; Belson, Col, 4:34.91; Hagen, Sid, 4:38.27; Hess, Pop, 4:45.44; Brown, Dck, 4:47.69; Miller, Dck, 4:55.39.
3200 – Senn, Dck, 10:49.41; Brown, Dck, 10:56.22; Young, Gle, 11:01.8; Ternes, SH, 11:02.49; Unger, WP, 11:06.93; Selensky, Sid, 11:09.3.
110 hurdles – Criswell, Col, 15.93; Smith, MC, 16.47; Powell, MC, 17.23; Rikala, Bak, 17.43; Loegering, Dck, 17.67; Edwards, Gla, 17.7.
300 hurdles – Criswell, Col, 41.45; Rikala, Bak, 41.91; Smith, MC, 43.11; Edwards, Gla, 43.87; Loegering, Dck, 43.96; Landers, MC, 44.12.
400 relay – Dickinson 45.66, Colstrip 45.76, Wolf Point 45.82, Terry 45.86, Sidney 46.0, Miles City 46.16.
800 relay – Dickinson 1:33.4, Baker 1:34.5, South Heart 1:36.6, 1:36.3, Glendive 1:38.3, Miles City 1:39.4, Colstrip 1:43.2.
1600 relay – Dickinson 3:35.16, Baker 3:38.74, Plentywood 3:46.7, Sidney 3:41.17, Miles City 3:41.34, Glendive 3:49.85.
Field events
High jump – Isle, WP, 6-4 1/2; McGowen, Pop, 6-0; Koppinger, Dck, 5-10; Dukrop, Dck, 5-10; Fox, Gla, 5-6.
Long jump – Harris, Col, 21-3 1/2; Sandy, Gle, 20-9 3/4; Blake, Bak, 20-6 1/2; Hill, Gle, 20-5; Glueckert, MC, 19-7 3/4; Harman, Gle, 19-7.
Triple jump – Dukrop, Dck, 45-7 1/4; Sandy, Gle, 43-3 1/2; Blake, Bak, 40-5; Cheff, Col, 39-4 1/2; Kieth, Eka, 39-2 1/2; Ewoniak, SH, 39-1 1/2.
Javelin – Brubaker, Ter, 204-11; Laroche, Pop, 190-5; Coryell, Col, 180-6; Thielen, Ple, 163-1; Small, Col, 163-5; Sansaver, WP, 162-2.
Shot put – Clausen, Gle, 58-11; Olson, Gle, 49-10 1/4; Blake, Col, 49-4; Stevenson, MC, 47-1 1/2; Johnson, Dck, 49-9 1/4; Hensleigh, Col, 46-8 1/4.
Discus – Clausen, Gle, (not reported); Small, Col, 153-3; Hensleigh, Col, 149-2; Blake, Col, 145-6; Cornielsen, Gle, 139-11; Sanchez, MC, 139-3.
Pole vault – Simonich, Col, 13-7; Elletson, Gla, 13-7; Kisse, Dck, 13-7; Glueckert, MC, 13-0; Pierce, Dck, 12-6; Sharpe, Dck, 12-0.