Meet: Senior Triangular
Date: 2003-04-06SENIOR TRIANGULAR
Boys
Team scores -- West 65, Senior 59, Butte 56
100 -- Nate Neujahr, W, 11.74; Jack Kohles, S, 11.78; Bo Ornelas, S, 11.88; D.J. Bergen, W, 11.90; Ryan Dennehy, B, 12.22.
200 -- Nate Neujahr, W, 24.14; Corey Myers, S, 24.28; Jack Kohles, S, 24.57; Bo Ornelas, S, 24.80; Jared Ridgeway, S, 24.89.
400 -- Corey Myers, S, 52.90; Andy Walton, S, 55.14; Colt Anderson, B, 56.13; Ben Moser, B, 56.37; Levi Cook, W, 1:01.39.
800 -- Charlie Walton, B, 2:09.6; Kyle Reed, W, 2:09.7; Devin Hecht, W, 2:10.9; Matt Bush, W, 2:18.79; Rony Kaluza, B, 2:22.56; Andy Walton, S, 2:25.18.
1,600 -- John Zarn, West, 4:39.25; Clint Coquette, B, 4:45.21; Dan Stusek, W, 4:54.32; Devin Hecht, W, 4:57.32; Matt Bush, W, 4:58.77; Zach Hunter, S, 5:00.58.
3,200 -- John Zarn, W, 10:27.8; Clint Coquette, B, 10:46.85; Dan Stusek, W, 10:48.93; Adam Restad, S, 10:54.15; Zach Hunter, S, 10:55.17.
110 hurdles -- Justin Schwartzenberger, B, 15.17; Derek Green, S, 16.78; Andrew Howell, W, 17.64; Kyle Osborne, B, 17.80; Craig Botnen, S, 17.85; Bryan Moyer, W, 18.64.
300 hurdles -- Justin Schwartzenberger, B, 40.47; Andrew Howell, W, 44.82; Bryan Moyer, W, 45.89; Derek Green, S, 47.66; Kyle Osborne, B, 48.17.
400 relay -- Senior 45.14, Butte 46.18
1,600 relay -- Senior 3:41.25, Butte 3:41.59, West 3:46.24.
Shot put -- Evan Wilson, S, 55-6 3/4; Jimmy Stanton, S, 48-6 1/4; Carter Briggs, B, 46-5; Ben Schmidt, B, 43-10.
Discus -- Jimmy Stanton, S, 170-4; Evan Wilson, S, 160-2; Colin Dow, S, 144-6; Ben Schmidt, B, 135-0; Pat Eckerson, B, 133-4.
Javelin -- Chris Reno, 165-1; Casey Briggs, B 159-1; Ryan Richardson, B, 151-7; Jeff Peters, S, 149-5; Greg Smelich, B, 143-8.
Long jump -- D.J. Bergen, W, 21-2; Justin Schwartzenberger, B, 20-1 1/4; Barry Mitchell, B, 19-5 1/2; Corey Myers, S, 18-9.
Triple jump -- D. J. Bergen, W, 40-8 1/2; Barry Mitchell, B, 39-4 1/2; Casey Briggs, B, 38-9; Matt Walsh, W, 34-8 1/2; Andrew Howell, W, 34-6.
High jump -- Keil Backer, W, 5-10; Casey Briggs, B, 5-10; Derek Green, S, 5-8; David Stollsteimer, S, 5-8.
Pole vault -- Sean Driscoll, W, 11-6; Steve Willis, B, 11-6; Dan Kirkpatrick, S, 11-0; (tie) Phillip Lave, S, 10-0; Ian St. John, B, 10-0.
Girls
Team scores -- Senior 109, West 39, Butte 35.
100 -- Alisha Walker, S, 13.15; Tessa Cunneen, W, 13.72; Amber Davies, B, 13.87; Krista Clark, B, 13.94.
200 -- Steph Radke, S, 27.24; Lindsay Erickson, S, 28.75; Kristi Witt, B, 28.36; Aaron Daly, B, 29.78.
400 -- Steph Radke, S, 1:00.9; Amber Davies, B, 1:04.81; Beth Downey, B, 1:05.1; Teresa King, S, 1:10.1.
800 -- Jessica Tucker, S, 2:30.93; Stephanie Kirkpatrick, B, 2:33.64; Tiffany Hoenke, S, 2:38.97; Tracy Sullivan, B, 2:43.61.
1,600 -- Jessica Tucker, S, 5:32.81; Stephanie Kirkpatrick, B, 5:35.23; Rachel Rhine, W, 5:43; Bethany Strutz, S, 5:53.49.
3,200 -- Rachel Rhine, W, 12:44.49; Bethany Strutz, S, 12:55.88; Megan Shulte, B, 13:01.7; Megan Jung, W, 13:09.7.
100 hurdles -- Lacey Dauenhauer, S, 16.52; Alisha Walker, S, 17.44; Ginger Kapalka, W, 17.71; Anna Kovash, B, 19.09.
300 hurdles -- Ginger Kapalka, W, 49.3; Lacey Dauenhauer, S, 50.46; Casey O'Malley, W, 50.9; Anna Kovash, B, 51.39.
400 relay -- Senior 52.19, West 53.10, Butte 53.44.
1,600 relay -- Senior 4:15.27, Butte 4:26.22, West 4:30.46.
Long jump -- Katrina Solomon, S, 15-10; Saskia Boogman, 15-5; Alisha Walker, S, 15-3 3/4; (tie) Kristi Witt, B, 14-9 1/2; Tessa Cuneen, W, 14-9 1/2.
High jump -- Saskia Boogman, S, 5-2; Dayle Janhunen, B, 5-2; Casey O'Malley, W, 5-0; Katrina Solomon, S, 4-10.
Triple jump -- Steph Radke, S, 34-3 3/4; Saskia Boogman, S, 32-5 1/2; Tessa Cuneen, W, 30-4 1/2; Anna Kovash, B, 29-3 1/2.
Javelin -- Julia Williams, S, 114-1; Kristi Witt, B, 105-2; Jessica Sydel, S, 98-10; Elease Kober, W, 96-6.
Shot put -- Amy Carroll, S, 35-1 3/4; Elease Kober, W, 34-7; Cortney Zappe, W, 33-7; Julia Williams, S, 32-5.
Discus -- Jessica Baldwin, S, 114-6; Elease Kober, W, 108-7; Amy Carroll, S, 106-1; Jan Swan, S, 95-1.
Pole vault -- Kate Fischer, S, 8-0; Katie Curry, S, 7-0.