Meet: Flathead-CMR Dual
Date: 2006-04-07Flathead-CMR Dual
April 7, 2006
BOYS
Flathead 117, CMR 28
110 hurdles—1. Clint Manning, Fla, 16.20; 2. Phillip Churchill, CMR, 16.50; 3. Curtis Moen, Fla, 17.30
100—1. Christian Prosperie, CMR, 11.42; 2. Beau Watkins, Fla, 11.50; 3. Jareth Wilson, Fla, 11.70
1600—1. John Fairweather, Fla, 4:33.90; 2. Seth Grossman, Fla, 4:35.90; 3. Sean Clark, Fla, 4:39.10
400 relay—1. Flathead (individuals NA), 44.80
400—1. Reed Watkins, Fla, 52.75; 2. Beau Gravelle, Fla, 53.70; 3. Jareth Wilson, Fla, 54.60
300 hurdles—1. Clint Manning, Fla, 43.35; 2. Phillip Churchill, CMR, 43.40; 3. Curtis Moen, Fla, 46.12
800—1. Sean Clark, Fla, 2:03.90; 2. John Fairweather, Fla, 2:04.20; 3. Paul Streich, Fla, 2:11.90
200—1. Beau Watkins, Fla, 23.0; 2. Tam Tedrow, Fla, 24.22; 3. Pat O’Moore, CMR, 24.50
3200—1. Carl Nystuen, Fla, 10:07.20; 2. Seth Grossman, Fla, 10:13.80; 3. Justin Barth, Fla, 10:31.60
1600 relay—1. Flathead (individuals NA), 3:34.20
High jump—1. Clint Manning, Fla, 5-10; 2. Reed Watkins, Fla, 5-10; 3. Chris Wilson, CMR, 5-6
Long jump—1. Christian Prosperie, CMR, 20-6; 2. Sam Tedrow, Fla, 19-3; 3. Scott Schmechel, Fla, 18-10
Javelin—1. Damian Farrier, Fla, 160-7; 2. Coltin Weber, Fla, 159-9; 3. Jeff Clark, CMR, 151-9
Shot put—1. Dan Ogden, Fla, 49-1/2; 2. Damian Farrier, Fla, 47-6; 3. Statson Spooner, Fla, 45-8
Discus—1. Dan Ogden, Fla, 146-8; 2. Andrew Voorhees, CMR, 134-1; 3. Jason Russell, Fla, 132-10
Triple jump—1. Reed Watkins, Fla, 40-6; 2. Sam Tedrow, Fla, 39-3; 3. Pat O’Moore, CMR, 37-3
Pole vault—1. Josh Anderson, CMR, 13-0; 2. Charlie Dotson, Fla, 11-6; 3. Ben Miller, Fla, 10-6
GIRLS
Flathead 80, CMR 65
1100 hurdles—1. Brianna Perry, CMR, 17.32; 2. Jayme Hill, CMR, 17.54; 3. Sam Gunlikson, Fla, 18.50
100—1. Kendalyn Habel, Fla, 13.32; 2. Jenae Lister, Fla, 13.42; 3. Jamie Pankratz, CMR, 13.50
1600—1. Kirsten Jensen, CMR, 5:46.40; 2. Elysia Andrews, Fla, 5:47.60; 3. Tera Klein, Fla, 6:04.90
400 relay—1. Flathead (Kendalyn Habel, Sarah Griffith, Janae Lister, Liz Myers), 51.20
400—1. Sydney Best, CMR, 1:01.0; 2. Jenae Lister, Fla, 1:02.10; 3. Kristin Robertson, Fla, 1:06.20
300 hurdles—1. Liz Myers, Fla, 48.50; 2. Sam Gunlikson, Fla, 53.34. 3; Ashley Younkin, Fla, 53.50
800—1. Jayme Hill, CMR, 2:35.40; 2. Kelly Niebaum, Fla, 2:39.70; 3. Morgen Oswood, CMR, 2:43.10
200—1. Sydney Best, CMR, 26.90; 2. Jenae Lister, Fla, 27.28; 3. Taylor Kirkendall, CMR, 27.50
3200—1. Kirsten Jensen, CMR, 12:51.80; 2. Elysia Andrews, Fla, 13:01.50; 3. Tera Klein, Fla, 13:02.20
1600 relay—1. CMR (Nicole Hickey, Amanda Barringer, Taylor Kirkendall, Sydney Best), 4:16.30
High jump—1. Kadie Zimmerman, Fla, 5-0; 2. Kendalyn Habel, Fla, 4-8; 3. Brianna Perry, CMR, 4-8
Long jump—1. Kendalyn Habel, Fla, 15-8; 2. Brianna Perry, CMR, 15-7; 3. Sam Gunlikson, Fla, 14-11
Javelin—1. Kristen Tuttle, CMR, 116-10; 2. Sarah DeGooyer, CMR, 98-9; 3. Jenelle Hoover, Fla, 88-9
Shot put—1. Kelsey Hopkins, CMR, 36-11; 2. Tiffany Klein, Fla, 28-9; 3. Chelsea Hale, CMR, 27-7
Discus—1. Kelsey Hopkins, CMR, 118-3; 2. Elaine Clemow, Fla, 97-11; 3. Jessie Backer, Fla, 93-10
Triple jump—1. Liz Myers, Fla, 32-8; 2. Sarah Griffith, Fla, 31-8; 3. Sam Gunlikson, Fla, 31-7
Pole vault—1. Jessei Kuehne, Fla, 7-6; 2. Lynae Gamma, Fla, 7-6; 3. Niki Knudson, CMR, 7-6