Meet: Forsyth Invitational
Date: 2008-04-10Forysth Invitational
BOYS
Team scores - Colstrip 154, Forsyth 124, Shepherd 72, Broadus 65, Roundup 24, Hysham 20, St. Labre 10, Rosebud 1.
100 -Cullen Keyes, Col, 11.75; Justin Smith, Bro, 11.93; Colby Trumps, Bro, 12.18; Cale Matteson, For, 12.19; Matt Icopini, Hys, 12.34; Trevor Gilreath, Rou, 12.35.
200 - Justin Smith, Bro, 24.94; Tanner Gambill, For, 25.22; Matt Icopini, Hys, 25.39; Colby Trumps, Bro, 25.53; Christian Hill, She, 25.94; Kendell Joiner, Col, 27.72.
400 - Cullen Keyes, Col, 53.81; Tanner Gambill, For, 55.16; Trevor Gilreath, Rou, 56.03; Adam Blythe, Col, 58.09; Matt Icopini, Hys, 58.87; Ethan McKown, Rou, 59.19.
800 - Tanner Johnson, She, 2:14.05; Adam Blythe, Col, 2:16.87; Todd Blythe, Col, 2:17.56; Chase Robenson, Col, 2:17.57; Shane Cole, For, 2:19.87; Dieter Schwartz, She, 2:23.04.
1,600 - Todd Blythe, Col, 4:57.22; Mason Sternan, She, 5:00.19; Dieter Schwartz, She, 5:22.18; D.J. Lanke, Bro, 5:27.87; Mathias Baltes, For, 5:51.53; Jake Churchill, Rou, 5:59.87.
3,200 - Adam Blythe, Col, 11:12.23; Mason Sterran, She, 11:32.60; D.J. Lanke, Bro, 11:58.86; Ethan McKown, Rou, 12:26.25; Paul Visser, She, 12:43.0; Jake Churchill, Rou, 13:16.95.
110 hurdles - Andrew Torgerson, Col, 19.59; Michael Sargent, For, 20.26.
300 hurdles - Andrew Torgerson, Col, 49.5; Cameron Ator, Col, 49.78; Michael Sargent, For, 51.86.
400 relay - Forsyth 47.5, Colstrip 48.41, Broadus 48.61, Shepherd 51.12.
1,600 relay - Forsyth 3:52.91, Colstrip 3:56.37, Shepherd 4:12.65, Broadus 4:12.65.
High jump - Bryce Beals, For, 5-6; Sean Wanner, For, 5-6; Jake Mushaben, She, 5-2; Ty France, Col, 5-2; Tave Curley, Col, 5-0; Danny Prasada, SL, 4-10.
Long jump - Cole Matteson, For, 19-1; Jake Mushaben, She, 18-0¼; Cameron Ator, 17-9¼; Danny Prusada, SL, 17-8¼; Bryce Beals, For, 16-11½; Zach Rowland, Col, 16-10.
Triple jump - Cole Matteson, For, 39-3¾; Jake Mushaben, She, 38-9¾; Zach Rowland, Col, 37-10¼; Danny Prasada, SL, 36-11½; Sean Wanner, For, 36-5½; Parish Purnell, Bro, 35-10½.
Discus - Kent Schmidt, Col, 133-4; Cody Danielson, Bro, 122-11; Zach Seleg, For, 120-10; Ben Dickenson, Col, 117-11; Colin Reid, Col, 115-5; Danny Prasada, SL, 105-9.
Javelin - Kyle Stricklin, Hys, 154-6; Tanner Gambill, For, 141-2; Steven Morales, For, 140-11; Zach Seleg, For, 138-8; Cody Danielson, Bro, 132-9; Jeremy Greenfield, She, 125-10.
Shot put - Trevor Gilreath, Rou, 50-8½; Kent Schmidt, Col, 44-8; Cody Danielson, Bro, 39-10½; Beu Dickenson, Col, 39-1; Ryan Heidema, She, 38-9½; Wyatt Adler, Ros, 38-8.
GIRLS
Team scores - Colstrip 154, Forsyth 124, Shepherd 72, Broadus 65, Roundup 24, Hysham 20, Lame Deer 18, St. Labre 10, Rosebud 1.
100 - Raven Cummings, Rou, 13.72; Megan Sargent, For, 14.24; Dani Franklin, Bro, 14.34; Julie Bauistes, Hys, 14.96; Mandy Wiley, Rou, 15.01; Heidi Gates, Hys, 15.06.
200 - Raven Cummings, Rou, 28.44; Dani Franklin, Bro, 29.83; Heidi Gates, Hys, 31.28; Oakley Thoeny, Bro, 31.34; Haylee Patterson, For, 31.75; Annika Biermann, Ros, 32.62.
400 - Haylee Patterson, For, 1:10.53; Samantha Drake, Col, 1:11.34; Annika Bierman, Ros, 1:11.50; Tommielynne Mead, Rou, 1:12.34; Taylor Leply, She, 1:12.56; Amanda Riter, Bro, 1:12.66.
800 - Kayla Neumiller, Col, 2:43.09; Mary Owen, Bro, 2:44.09; Anastasia Swarthout, Rou, 2:46.65; Elizabeth Brown, Col, 2:52.47; Tommielynne Mead, Rou, 2:55.46; Ashley Watts, Hys, 2:57.5.
1,600 - Mary Owen, Bro, 5:59.94; Anna Swarthout, Rou, 6:12.72; Elizabeth Brown, Col, 6:23.53; Aubrey Schye, Col, 6:33.41; Veronica Bergin, Rou, 6:43.65; Bobbi Owen, Bro, 6:58.04.
3,200 - Mary Owen, Bro, 13:03.09; Cathy Bauisten, Hys, 16:45.0; Aleera Clasu, She, 17:30.17.
100 hurdles - Megan Sargent, For, 17.0; Oakley Thoeny, Bro, 17.34; Amanda Riter, Bro, 20.03; Lacy Wilkins, Bro, 20.62; Kayla Torgerson, Col, 21.55; Kim Tuttle, For, 21.56.
300 hurdles - Oakley Thoeny, Bro, 52.03; Meagan Sargent, For, 54.1; Kayla Torgerson, Col, 1:01.96; Brittani Giacometto, Bro, 1:02.84; JiYun Lee, Ros, 1:10.87.
400 relay -Roundup 56.44, Broadus 56.45, Hysham 59.03, Forsyth 1:00.25.
1,600 relay - Broadus 4:48.84, Colstrip 4:53.10, Hysham 5:54.67, Roundup 4:57.65.
High jump - Kayla Neumiller, Col, 4-10; Lacy Wilkins, Bro, 4-6; Courtney Debuff, She, 4-4; Bethany VanDyke, Hys, 4-4; Kim Tuttle, For, 4-2.
Long jump - Raven Cummings, Rou, 16-4; Kim Williams, Bro, 15-4½; Courtney DeBuff, She, 14-6¾; Callie Bullard, She, 13-9½; Dani Franklin, Bro, 13-7¼; Julie Banister, Hys, 13-1¾.
Triple jump - Kim Williams, Bro, 31-2½; Courtney DeBuff, She, 29-6½; Kayla Neumiller, Col, 28-9¼; Aurora Singleton, Col, 27-2½; Amanda Riter, Bro, 27-2½; Callie Bullard, She, 26-11½.
Discus - Jessica Lewis, Col, 93-10; Cassie Mosdal, Rou, 90-4; Trina West, Col, 89-0; Katy Ames, Col, 88-9; Victoria Haugen, LD, 84-4; Heaven Zuehsdorff, Col, 84-4.
Javelin - Victoria Haugen, LD, 96-10; Kayla Neumiller, Col, 96-3; Cassie Mosdal, Rou, 88-8; Aurora Singleton, Col, 88-0; Satabra Wright, Ros, 84-3; Kena Lackman, Hys, 82-6.
Shot put - Ashley Thoeny, Bro, 31-10; Stephanie Young, For, 30-3; Victoria Haugen, LD, 29-9; Trina West, Col, 29-1½; Melissa Ashley, Ros, 28-9; Jessica Lewis, Col, 28-8.