View All     Add a Meet (requires login)

Meet: State C

Date: 2016-05-27
State C
At Missoula County Stadium

BOYS

Team scores: 1, Ennis 83; 2, Jordan 58; 3, Charlo 46; 4, Manhattan Christian 38; 5, Belt 37; 6, Darby 28; 7, Drummond 22; 8, Chester/Joplin-Inverness 20; 9, Twin Bridges 19; 10, Noxon 18; 11, (tie) Arlee, Fairview 17; 13, Richey-Lambert 14; 14, (tie) White Sulphur Springs, Broadview-Lavina 12; 16, (tie) Cascade, Westby-Grenora 10; 18, Sunburst 9; 19, Savage 8; 20, Box Elder 7; 21, (tie) Broadus, Reed Point-Rapelje, Denton, Turner 6; 25, Hot Springs 4; 26, Culbertson 3; 27, (tie) Seeley-Swan, Plentywood, Victor 2; 30, (tie) Scobey, Ekalaka, Bainville, Wibaux, Rudyard 1.

100: Kelly Murnion, Jordan, 11.12; Cleet Wrzesinski, Ennis, 11.16; Michael Delaney, Charlo, 11.29; Bill Yeager, Twin Bridges, 11.33; Mark Estes, Drummond, 11.55; Corbin Wood, Ennis, 11.58.

200: Kelly Murnion, Jordan, 21.88; Cleet Wrzesinski, Ennis, 22.05; Bill Yeager, Twin Bridges, 22.52; Michael Delaney, Charlo, 22.84; Cade Estes, Drummond, 23.12; Shawn Schaefferkoetter, Wibaux, 23.14.

400: 1, Kelly Murnion, Jordan, 48.64 (Class C record; old record 48.69, by Todd Riech, Hot Springs, 1989); 2, Bill Yeager, T. Bridges, 48.99; 3, Koltin Haugrose, Belt, 50.09; 4, Isaac Desjarlais, Arlee, 50.58; 5, Mark Estes, Drummond, 51.42; 6, Bryar Lange, Savage, 51.68.

800: Bradey Wilson, Noxon, 1:58.41; Isaac Desjarlais, Arlee, 1:59.90; Eddie Harmon, Turner, 2:00.92; Kordell Carpenter, Denton, 2:02.54; Spencer Fortner, Broadus, 2:03.29; Chance Morgan, Sunburst, 2:03.34.

1,600: 1, Evan Duggan, Darby, 4:34.45; 2, Bradey Wilson, Noxon, 4:34.84; 3, Shane Ketchum, Box Elder, 4:38.77; 4, Tim Wright, Richey, 4:39.43; 5, Keagan Stroop, Belt, 4:41.79; 6, Beau Hyatt, Bainville, 4:42.61.

3,200: Evan Duggan, Darby, 9:59.99; Keagan Stroop, Belt, 10:09.82; Ryan Busch, Manhattan Christian, 10:12.55; Tim Wright, Richey-Lambert, 10:13.17; Kordell Carpenter, Denton, 10:14.79; Shane Ketchum, Box Elder, 10:17.24.

110 Hurdles: Cleet Wrzesinski, Ennis, 14.98; Koltin Haugrose, Belt, 15.21; Ethan Nyhart, White Sulphur Springs, 15.58; Jake Wendt, White Sulphur Springs, 15.72; Jack Powell, Victor, 16.00; Tanner Fix, Ekalaka, 16.09.

300 Hurdles: Cleet Wrzesinski, Ennis, 37.90; Koltin Haugrose, Belt, 38.50; Justin May, CJI, 40.02; Michael Delaney, Charlo, 40.13; Jake Wendt, White Sulphur Springs, 41.22; Riley Linder, Scobey, 41.46.

400 Relay: Ennis (Austin Baum, Corbin Wood, Tanner Wood, Cleet Wrzesinski), 42.95; Charlo, 44.51; Richey-Lambert, 44.71; Arlee, 44.99; Manhattan Christian, 45.02; Fairview, 45.04.

1600 Relay: Ennis (Wade Luly, Corbin Wood, Tanner Wood, Cleet Wrzesinski), 3:24.00; Charlo, 3:32.99; Fairview, 3:33.21; Belt, 3:33.31; Seeley-Swan, 3:36.25; Twin Bridges, 3:36.78.

High Jump: Kevin Blanksma, Manhattan Christian, 6-2; Ulan Omdahl, Sunburst, 6-0; Allan Ekness, Westby-Grenora, 6-0; Zach Osborne, Hot Springs, 6-0; Adam Buxbaum, Culbertson, 6-0; Aaron Perry, Arlee, 6-0.

Pole vault: 1, Zachary Riphenburg, Cascade, 13-00; 2, Lincoln Young, Man. Christian, 12-06; 3, Bridger Smith, Charlo, 12-00; 4, Joel Nelson, Broadview, J12-00; 5, Nate Harris, Plentywood, J12-00; 6, Payton Peterson, North Star, J12-00.

Long jump: 1, Justin May, Chester, 20-11; 2, Ty Stanton, Jordan, 20-08; 3, Corbin Wood, Ennis, 20-06.75; 4, Garrett Greslin, Broadus, 20-06.50; 5, Kelly Murnion, Jordan, 20-04.50; 6, Trevor Paro, Hot Springs, 20-03.75.

Triple Jump: Mark Estes, Drummond, 45-4.0; Ty Stanton, Jordan, 44-8.5; Kevin Blanksma, Manhattan Christian, 42-10.75; Cleve Garman, Westby-Grenora, 42-8.0; Bryar Lange, Savage, 42-5.5; Justin May, CJI, 42-3.75.

Shot Put: Ty Morgan, Ennis, 48-2; Scott Bymaster, Broadview-Lavina, 48-2; Dugan Runkel, Charlo, 45-10.75; Kevin Blanksma, Manhattan Christian, 45-4; Ben Hardy, Fairview, 44-10; Riley Hagler, Savage, 43-8.5.

Discus: 1, Ty Morgan, Ennis, 155-01; 2, Ben Hardy, Fairview, 153-00; 3, Jordan Marsh, Reed Point, 147-11; 4, Dugan Runkel, Charlo, 146-00; 5, Brad Kamps, Man. Christian, 139-10; 6, Cameron Davis, Chester, 133-02.

Javelin: 1, Tyrone Hageman, Jordan, 180-04; 2, John Beckers, Darby, 176-08; 3, Cade Estes, Drummond, 173-05; 4, Paxton Miller, Savage, 173-03; 5, Justin May, Chester, 172-09; 6, Matt Metrione, Belt, 169-05.

GIRLS

Team scores: 1, Plains 66; 2, Seeley-Swan 62; 3, West Yellowstone 55; 4, Drummond 38; 5, Arlee 30; 6, Twin Bridges 26; 7, Plentywood 25; 8, Melstone 25; 9, Ennis 16; 9, Fort Benton 16; 9, Westby-Grenora 16; 9, Valier 16; 9, St. Regis; 14, Manhattan Christian 15; 15, Park City 13; 16, Chinook 10; 17, Winnett-Grass Range 9; 17, Harrison 9; 17, Terry 9; 20, Belt 8; 21, Broadus 7; 22, Hobson 6; 22, Cascade 6; 22, Jordan 6; 22, Bridger 6; 26, Savage 4; 26, Broadview-Lavina 4; 28, Charlo 3; 29, Geraldine 2; 29, Superior 2; 31, Wibaux County 1; 31, White Sulphur Springs 1.

100: Claire Fickler, Drummond, 12.84; Ashley Revis, Arlee, 12.89; Madison Hill, St. Regis, 13.00; Maddy Thompson, Fort Benton, 13.02; Alex Bohlman, Seeley-Swan, 13.05; Paige Harris, Plentywood, 13.14.

200: Jewlz Collins, West Yellowstone, 26.03; Claire Fickler, Drummond, 26.21; Alex Bohlman, Seeley-Swan, 26.25; Paige Harris, Plentywood, 26.26; Ashley Revis, Arlee, 26.31; Leah Gannon, Fort Benton, 26.37.

400: Paige Harris, Plentywood, 58.29; Jewlz Collins, West Yellowstone, 58.69; Leah Gannon, Fort Benton, 58.93; Alex Bohlman, Seeley-Swan, 59.81; Lily Mercer, Seeley-Swan, 1:00.23; Claire Fickler, Drummond, 1:00.45

800: Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 2:17.58; BreElle Wacker, Melstone, 2:17.71; Bailee Parker, West Yellowstone, 2:19.32; Stephanie Robbins, Seeley-Swan, 2:22.10; Kaitlyn Bird, Fort Benton, 2:22.39; Kita Weingart, Winnet-Grass Range, 2:22.62.

1600: Bailee Parker, West Yellowstone, 4:57.09; BreElle Wacker, Melstone, 5:18.11; Stephanie Robbins, Seeley-Swan, 5:20.49; Kita Weingart, Winnett-Grass Range, 5:23.64; Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 5:24.35; Kimberly Earhart, Plains, 5:24.37.

3200: Bailee Parker, West Yellowstone, 10:31.82; BreElle Wacker, Melstone, 11:53.74; Kimberly Earhart, Plains, 11:53.80; Stephanie Robbins, Seeley-Swan, 11:54.01; Kita Weingart, Winnett-Grass Range, 12:03.25; Brooklyn Foust, Charlo, 12:09.96.

100 hurdles: Carly Hergett, Arlee, 15.60; Kailee Oliverson, Twin Bridges, 15.61; Ember Drivdahl, Hobson, 16.12; Rayna Laakso, Park City, 16.16; Taya Defrance, Harrison, 16.32; Jewlz Collins, West Yellowstone, 16.62.

300 hurdles: Jewlz Collins, West Yellowstone, 45.50; Mariah Stoltz, Valier, 47.09; Taya Defrance, Harrison, 47.28; Desiree Scott, Bridger, 47.30; Kaitliyn Bird, Fort Benton, 47.72; Sara Anderson, Belt, 48.80.

400 relay: Seeley-Swan A, Alex Bohlman/Paige Homes/Lily Mercer, Andi Bolhman, 50.95; Westby-Grenora A, 51.22; Ennis A, 51.81; Belt A, 51.96; Chinook A, 52.05; Wibaux A, 52.33.

1600 relay: Seeley-Swan A, Paige Holmes/Alex Bohlman/Stephanie Robbins/Lily Mercer, 4:03.92; Twin Bridges A; 4:09.52; Plains A, 4:11.21; Westby-Grenora A, 4:13.56; Charlo A; 4:14.06; Fort Benton A; 4:14.08.

High jump: Kailee Oliverson, Twin Bridges, 5-02; Sage Collins, Broadus, 5-00; Morgan Radtke, Drummond, 5-00; Farrah Garman, Westby-Grenora, 5-00; Alex Bohlman, Seeley-Swan, 5-00; Dani Urick, Belt, 5-00.

Pole vault: Paige Harris, Plentywood, 10-01; Mariah Stoltz, Valier, 9-03; Cera Strumpfer, Seeley-Swan, 8-06; Seda Rice, Savage, 8-06; Emma Duboise, Alberton-Superior, 8-06; Hailey Kassity, Manhattan Christian, 8-06.

Long jump: Madison Hill, St. Regis, 16-08 1/4; Claire Fickler, Drummond, 16-06 3/4; Ember Schwindt, Cascade, 16-05 3/4; Carly Hergett, Arlee, 16-05 1/4; Shelby Browning, Winnett-Grass Range, 16-04 3/4; Taya Defrance, Harrison, 16-04 1/2.

Triple jump: Jourdain Klein, Ennis, 34-09 1/4; Abigail Ellison, Chinook, 34-03 1/4; Carly Hergett, Arlee, 34-03; Morgan Radtke, Drummond, 34-01; Desiree Scott, Bridger, 33-08 1/4; Genna Barrett, White Sulphur Springs, 33-01.

Shot put: Leah Thompson, Plains, 39-01; Rista Smith, Terry, 36-10 1/2; Olivia Fitzgerald, Garfield County, 36-03; Jessica Thompson, Plains, 35-08; Shyanna Clark, Geraldine Public, 35-04 1/2; Cara Grewell, Park City, 34-11 1/2.

Discus: Leah Thompson, Plains, 154-11; Cara Grewell, Park City, 114-05; Lily Huenink, Plains, 110-11; Hope Opie, Broadview-Lavina, 107-11; Lindsay Benson, Manhattan Christian, 106-05; Riata Smith, Terry, 104-06.

Javelin: Kimberly Earhart, Plains, 142-06; Carley Vonheeder, Plains, 141-04; Alex Bohlman, Seeley-Swan, Ronnie Black, Plains, 129-09; Dani Urick, Belt, 125-07; Jessica Thompson, Plains, 123-11.