View All     Add a Meet (requires login)

Meet: State A

Date: 2015-05-23
State A
Laurel High Sports Complex
At Laurel

BOYS

Team scores: 1. Corvallis 74, 2. Whitefish 70, 3. Belgrade 51, 4. Billings Central 40, 5. Stevensville 31, 6. Laurel 29, 7. Lewistown 26, 7. Dillon 26, 7. Butte Central 26, 10. Hamilton 24, 11. Miles City 21, 12. Sidney 18, 13. Columbia Falls 17, 14. Glendive 16, 15. Hardin 14, 15. Frenchtown 14, 17. Browning 12, 18. Anaconda 10, 19. Polson 6, 20. Havre 2.

100: Jed Nagler, Whi, 11.15; Kyle Crossman, Ham, 11.20; Stephen Not Afriad, Hardin, 11.2; Michael Gulledge, BC, 11.22; Gharrett Olson, Fre, 11.22; Brock Butcher, Lew, 11.3

200: Taylor Sylvester, Cor, 22.03; Stephen Not Afraid, Har, 22.54; Jed Nagler, Whi, 22.54; Michael Gulledge, BC, 22.58; Brock Butcher, Lew, 22.7; Tanner Dana, CF, 22.88

400: Jadin Casey, Ste, 49.37; Taylor Sylvester, Cor, 49.88; Brock Butcher, Lew, 50.06; Michael Gulledge, BC, 50.36; Nate Rismon, Hav, 51.26; Brian Fauntleroy, Whi, 51.56

800: Jonathon Eastwood, Bel, 1:53.17* (Brian Vallie, Hardin, 1:53.42, 2006); Emmette Dusty Bull, Bro, 1:57.44; Karill Apedaile, Ham, 1:58.23; Austin Stradley, MC, 1:58.51; Luke Cardon, Whi, 1:59.84; Tristan Hilgart, Gle, 2:00.07

1,600: Jonathan Eastwood, Bel, 4:21.01; Ty Mogan, Lau, 4:31.27; Sage Schoonen, Dil, 4:31.67; Emmette Dusty Bull, Bro, 4:32.61; Cameron Meikle, Ham, 4:32.85; Austin Stradley, MC, 4:33.56

3,200: Jonathan Eastwood, Bel, 9:48.56; Ty Mogan, Lau, 9:56.56; Cameron Meikle, Ham, 10:02.56; Ronald Venema, Cor, 10:05.8; Ashton Jones, Gle, 10:14.5; Jacob Rogers, Ham, 10:22.09

110 hurdles: Keaton Grove, Whi, 14.99; Troy Andersen, Dill, 15.06; Jacob Clairmont, Pol, 15.22; Taylor Sylvester, Cor, 15.26; Zac Allen, Lau, 15.37; Jacob Grinwis, Bel, 15.8

300 hurdles: Jadin Casey, Ste, 39.43; Daniel Pendergast, Ste, 40.27; Jacob Grinwis, Bel, 40.28; Troy Andersen, Dil, 40.38; Haiden Collins, Lew, 41.04; Keaton Grove, Whi, 41.27

400 relay: Whitefish 43.5 (Brian Fauntleroy, Luke Cardon, Keaton Grove, Jed Nagler), Billings Central 43.87, Lewistown 43.96, Columbia Falls 43.96, Frenchtown 44.28, Laurel 44.66

1,600 relay: Whitefish 3:26.87 (Luke Cardon, Gauge Anderson, Brian Fauntleroy, Jed Nagler), Corvallis 3:26.87, Laurel 3:29.03,

Miles City 3:29.2, Belgrade 3:29.39, Stevensville 3:30.66

High jump: Jed Nagler, Whi, 6-5; Robert Jones, Fre, 6-4; Colin Holetz, BC, 6-2; Michael Cooney, BuC, 6-2; Parker Spadt, Fre, 6-2; Kyler Burns, CF, 6-2

Pole vault: Ethan Blume, Ana, 14-8; Cameron Koerner, Cor, 13-6; Mason Thiel, Sid, 13; Logan Thiel, Sid, 13; Dillon Silvernale, Gle, 13; Aidan Carmody, Ham, 13

Long jump: Timmy Regan, MC, 21-11; Colin Holetz, BC, 21-2; Brock Butcher, Lew, 20-11; Stephen Lindsey, CF, 20-5; Morgan Eitel, Bel, 20-5; Carson Oakland, Gle, 20-3

Triple jump: Carson Oakland, Gle, 43-1; Tyler Quilling, Sid, 42-9; Colin Holetz, BC, 41-10; Nate McGree, BuC, 41-8; Luke Harper, Dil, 41-6; Logan Kolodejchuk, CFR, 41-6.

Shot put: Jesse Sims, Cor, 53-10; Marcus Ferriter, BuC, 52-2; Jayce Gilder, Cor, 51-; Derek Marks, Bel, 49-8; Bea Peaslee, MC, 48-7; Kyle Finch, Dil, 47-1

Discus: Marcus Ferriter, BuC, 157-3; Jesse Sims, Cor, 153-6; Derek Marks, Bel, 147-1; Alec Wagner, Lau, 144-4; Tyson Bristol, Lew, 143-2; Patrick Griffin, Dil, 141-3

Javelin: Luke May, Whi, 194-9; Tyler Olsen, Cor, 189-11; Ty Morgan, CF, 177-2; Patrick Griffin, Dil, 174-3; John Diepstraten, Ste, 170-11; Collin Hartford, Lew, 169-2

*Broke Class A State Record

GIRLS

Team scores: 1. Corvallis 102, 2. Columbia Falls 68, 3. Hamilton 59, 4. Whitefish 54, 5. Dillon 37, 6. Belgrade 30, 6. Lewistown 30, 8. Laurel 28, 9. Butte Central 18, 10. Sidney 17, 10. Hardin 17, 12. Livingston 16, 13. Stevensville 15, 14. Frenchtown 14, 15. Polson 13, 16. Glendive 7, 17. Miles City 2

100: Katelyn Frost, Cor, 12.55; Jaree Mane, Lew, 12.65; Grace Kurtz, Whi, 12.69; Maddie Orrell, Bel, 12.8; Hannah Gale, Cor, 12.93; Penny Jessop, Cor, 12.94

200: Katelyn Frost, Cor, 25.74; Jaree Mane, Lew, 25.82; Grace Kurtz, Whi, 26.05; Maddie Orrell, Bel, 26.13; Cieirra Lamey, Dil, 26.21; Penny Jessop, Cor, 26.73

400: Katelyn Frost, Cor, 58.64; Jaree Mane, Lew, 58.99; Cierra Lamey, Dil, 59.05; Maddie Orrell, Bel, 59.96; Grace Kurtz, Whi, 1:00.17; Kendra Zander, Gle, 1:01.09

800: Pipi Eitel, Bel, 2:20.63; Samantha Mundel, CF, 2:20.65; Amelia Gardner, 2:22.15; Jessica Elmer, Lau, 2:23.81; Sarah LAtcham, Whi, 2:23.95; Lyric Devries, Ham, 2:24.08

1,600: Samantah Mundel, CF, 5:06.27; Jaycie Schmalz, Ham, 5:20.02; Jessica Elmer, Lau, 5:21.5; Kaitlin Stromberg, Ham, 5:24.26; Sarah Latcham, Whi, 5:26.78; Amelia Gardner, Cor, 5:27.56

3,200: Samantha Mundel, CF, 11:11.68; Jaycie Schmalz, Ham, 11:39.04; Kaitlin Stromberg, Ham, 11:45.04; Isablella Pape, Cor, 11:48.06; Amelia Gardner, Cor, 11:53.32; Albany Jessop, Cor, 12:05.74

100 hurdles: Holly Andersen, Dil, 14.86; Rachael McGree, BuC, 15.11; Allie Schulz, Whi, 15.23; Carla Nicosia, CF, 15.51; Taylor Bess, Ham, 16.03; Mikayla Jefferson, Har, 16.33

300 hurdles: Holly Andersen, Dil, 45.49; Megan Pendergast, Ste, 47.49; Jaley Wyse, Gle, 47.92; Allie Schulz, Whi, 48.85; Ellie DeWan, Whi, 48.85; Kyra Fisher, Bel, 49.38

400 relay: Corvallis 50.18 (Hannah Gale, Penny Jessop, Haley Jessop, Katelyn Frost), Whitefish 50.25, Dillon 50.43, Polson 50.57, Columbia Falls 50.93, Belgrade 51.08

1,600 relay: Columbia Falls 4:06.99 (Keavya Baker, Hannah Gedleman, Kiara Burlage, Miranda Livingston), Whitefish 4:07.94, Belgrade 4:09.63, Laurel 4:09.72, Dillon 4:10.93, Corvallis, 4:12.72

High jump: Jane Booth, Cor, 5-1; Kate Doorn, Whi, 5; Carla Nicosia, CF, 4-10; Kacia Guisinger, Ham, 4-10; Halie Warren, MC, 4-10; Mary Royce, Cor, 4-10

Pole vault: Katelyn Frost, Cor, 11-3; Aubrey Kessel, Sid, 11; Harmony Hampton, Sid, 10-6; Lydia Bowman, Pol, 10-6; Ceci Collins, Ham, 10; Taylor Bess, Ham, 9-6

Long jump: Annika Moore, Ham, 16-10; Rachael McGrere, BuC, 16-10; Taylor Ludwig, Lau, 16-5; Reilly Rostad, Ham, 16-5; Jaree Mane, Lew, 16-2; Kiara Burlage, CF, 16-1

Triple jump: Carla Nicosia, CF, 37-3; Annika Moore, Ham, 36-10; Mariah Hinson, Ste, 34-3; Jaree Mane, Lew, 33-7; Rachael McGree, BuC, 33-5; Chadelle Smith, Pol, 33-4

Shot put: Keaunna Mason, Har, 39-4; Allyson Gimbel, CF, 38-1; Abbie Lohof, Lau, 35-8; Lacey Hochhalter, Fre, 34-11; Adeline Richardson, Fre, 34-2; Hailey Steinbeisser, Sid, 34-2

Discus: Lauren Emter, Liv, 129-2; Jane Booth, Cor, 118-10; Keaunna Mason, Har, 116-3; Brookelyn Palin, Cor, 115; Paige O'Toole, Lau, 114-1; Taryn Mercer, Dil, 110-3

Javelin: Zena Smith, Cor, 135-1; Lacey Hochhalter, Fre, 128-3; Olga Mogen, Liv, 125-3; Mariah Corrigan, Pol, 119-10; Hailey Steinbeisser, 119-9; Mariah Hinson, Ste, 119-6.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-state-track-and-field/article_09ad627d-2cb1-5503-b54a-d3a3b90ac660.html#ixzz3bAC8fOX6