View All     Add a Meet (requires login)

Meet: State A

Date: 2014-05-31
State A
At Butte
Charlie Merrifield Track

BOYS

Team scores: Hamilton 64, Corvallis 62, Whitefish 58, Stevensville 45, Belgrade 36, Lewistown 36, Glendive 35, Frenchtown 30, Dillon 28, Livingston 20, Polson 17, Miles City 16, Butte Central 15, Laurel 14, Anaconda 14, Browning 12, Billings Central 11, Columbia Falls 9, Sidney 5.

100 1. Gharret Olson, Frenchtown, 11.00; 2. Kyle Crossman, Hamilton, 11.17; 3. Kyle Harrington, Butte Central, 11.23; 4. Brock Butcher, Lewistown, 11.30; 5. Colter Bachmeier, Glendive, 11.30; 6. Jed Nagler, Whitefish, 11.32.

200 1.Gharret Olson, Frenchtown, 22.16; 2. Taylor Sylvester, Corvallis, 22.35; 3. Brock Butcher, Lewistown, 22.42; 4. Christopher Lords, Stevensville, 22.66; 5. Kyle Harrington, Butte Central, 22.83; 6. Jed Nagler, Whitefish, 22.88.

400 1.Brock Butcher, Lewistown, 50.04; 2. Jadin Casey, Stevensville, 50.75; 3. Michael Gulledge, Blgs Central, 51.05; 4. Christopher Lords, Stevensville, 51.21; 5. Taylor Sylvester, Corvallis, 51.64; 6. Luke Cardon, Whitefish, 51.81.

800 1. Emmitte DustyBull, Browning, 1:55.06; 2. Jake Purlee, Corvallis, 1:55.13; 3. Jonathan Eastwood, Belgrade, 1:55.57; 4. Karill Apedaile, Hamilton, 1:56.09; 5. Gregory Beck, Hamilton, 1:58.00; 6. Trysten Bousquet, Belgrade, 1:58.10.

1, 600 1. Jonathan Eastwood, Belgrade, 4:28.77; 2. Sage Schoonen, Dillon, 4:33.31; 3. Jake Purlee, Corvallis, 4:34.96; 4. Aidan Theard, Anaconda, 4:36.39; 5. Emmitte DustyBull, Browning, 4:37.64; 6. Cameron Meikle, Hamilton, 4:38.43.

3,200 1. Easton Albert, Hamilton, 9:55.28; 2. Cameron Meikle, Hamilton, 9:55.65; 3. Jonathan Eastwood, Belgrade, 10:01.51; 4. Ty Mogan, Laurel, 10:06.99; 5. Aidan Theard, Anaconda, 10:08.45; 6. Anthony Schmalz, Hamilton, 10:12.50.

110 hurdles 1. Mick Paffhausen, Dillon, 14.87; 2. Keaton Grove, Whitefish, 15.23; 3. Zac Allen, Laurel, 15.57; 4. Taylor Sylvester, Corvallis, 15.87; 5. Alex Wilson, Whitefish, 15.89; 6. Jacob Clairmont, Polson, 16.00.

300 hurdles 1. Daniel Pendergast, Stevensville, 39.49; 2. Keaton Grove, Whitefish, 40.16; 3. Jadin Casey, Stevensville, 40.34; 4. Zac Allen, Laurel, 40.45; 5. Mick Paffhausen, Dillon, 40.51; 6. Jacob Clairmont, Polson, 41.40.

400 relay 1. Glendive, 43.31; 2. Whitefish, 43.89; 3. Corvallis, 43.91; 4. Stevensville, 43.94; 5. Hamilton, 44.10; 6. Blgs Central, 44.89.

1,600 relay 1. Hamilton (Gregory Beck, Ky Burch, Kris Cleveland, Karill Apedaile), 3:27.47; 2. Stevensville, 3:28.00; 3. Belgrade, 3:28.90; 4. Lewistown, 3:30.01; 5. Corvallis, 3:30.44; 6. Columbia Falls, 3:31.26.

Discus 1. Chris Emter, Livingston, 151-11; 2. Jesse Sims, Corvallis, 147-10; 3. Kaemen Richards, Butte Central, 144-09; 4. Gabe Chilson, Dillon, 143-11; 5. Koler Kanistanaux, Whitefish, 142-07; 6. Austin Corrigan, Polson, 136-04.

Javelin 1. Luke May, Whitefish, 206-07; 2. Tyler Olson, Corvallis, 182-02; 3. Collin Hartford, Lewistown, 173-05; 4. Jesse Byorth, Blgs Central, 168-09.50; 5. Travis Ross, Belgrade, 168-01; 6. Caleb Benson, Sidney, 165-03.50.

Shot put 1. Chris Emter, Livingston, 58-05.50*; 2. Jesse Sims, Corvallis, 50-06.50; 3. Beau Peaslee, Miles City, 49-07; 4. Derek Marks, Belgrade, 47-00; 5. Seth Henderson, Corvallis, 46-11; 6. Kaemen Richards, Butte Central, 46-01.25.

High jump 1. Kameron Kohn, Hamilton, 6-02; 2. Jed Nagler, Whitefish, J6-02; 3. Parker Spadt, Frenchtown, J6-02; 4. Colin Moran, Sidney, 6-00; 5. Brady Richardson, Dillon, 5-10; 6. Jadin Casey, Stevensville, J5-10.

Long jump 1. Timmy Regan, Miles City, 21-02.75; 2. Tanner Schwartz, Glendive, 21-00.50; 3. Brock Butcher, Lewistown, 20-08; 4. Jacob Clairmont, Polson, 20-05.75; 5. Sean Foley, Whitefish, 20-02.75; 6. Brandon Stubbs, Belgrade, J20-02.75.

Triple jump 1. Andrew Weltz, Polson, 43-03.50; 2. Nakia Alexander, Col Falls, 42-06.75; 3. Abe Westfall, Hamilton, 41-10; 4. Bobby Erbaugh, Frenchtown, 41-02.25; 5. Luke Harper, Dillon, 41-02; 6. Tanner Schwartz, Glendive, 41-01.50.

Pole vault 1. Taylor Schwartz, Glendive, 14-04; 2. Ethan Blume, Anaconda, 14-00; 3. Sean Foley, Whitefish, 13-06; 4. Dillon Silvernale, Glendive, J13-06; 5. Abe Westfall, Hamilton, J13-06; 6. EJ Havens, Whitefish, J13-06.

GIRLS

Team scores: Corvallis 129.5, Belgrade 80, Whitefish 63, Dillon 62, Sidney 32, Hamilton 28.50, Columbia Falls 28, Hardin 25, Livingston 13, Lewistown 12, Frenchtown 10, Polson 10, Glendive 10, Havre 9, Stevensville 8, Miles City 6, Laurel 1.

100 1. Marlow Schulz, Whitefish, 12.40; 2. Sadi Henderson, Corvallis, 12.62; 3. Courtney Stromme, Belgrade, 12.71; 4. Annika Moore, Hamilton, 12.98; 5. Madi Page, Belgrade, 12.98; 6. Grace Kurtz, Whitefish, 12.99.

200 1. Marlow Schulz, Whitefish, 24.69; 2. Courtney Stromme, Belgrade, 25.55; 3. Sadi Henderson, Corvallis, 25.81; 4. Cierra Lamey, Dillon, 25.89; 5. Katelyn Frost, Corvallis, 26.13; 6. Grace Kurtz, Whitefish, 26.18.

400 1. Marlow Schulz, Whitefish, 55.06*; 2. Sadi Henderson, Corvallis, 55.57; 3. Cierra Lamey, Dillon, 58.52; 4. Tanna Holliday, Belgrade, 59.62; 5. Katelyn Frost, Corvallis, 1:00.71; 6. Grace Kurtz, Whitefish, 1:00.95.

800 1. Sadi Henderson, Corvallis, 2:18.89; 2. Sadie Reddick, Belgrade, 2:22.28; 3. Pipi Eitel, Belgrade, 2:22.49; 4. Claudia Hewston, Polson, 2:23.98; 5. Emme Warnken, Corvallis, 2:24.05; 6. Peyton Filius, Havre, 2:27.08.

1,600 1. Isabella Pape, Corvallis, 5:13.73; 2. Kaycie Stewart, Corvallis, 5:15.29; 3. Samantha Mundel, Col Falls, 5:17.07; 4. Austyn Copp, Glendive, 5:23.73; 5. Sadie Reddick, Belgrade, 5:25.57; 6. Jacie Schmalz, Hamilton, 5:26.99.

3,200 1. Samantha Mundel, Col Falls, 11:43.79; 2. Kaycie Stewart, Corvallis, 11:54.00; 3. Austyn Copp, Glendive, 12:06.61; 4. Jacie Schmalz, Hamilton, 12:13.15; 5. Dalainy Tedesco, Lewistown, 12:13.19; 6. Kaitlin Stromberg, Hamilton, 12:34.91.

100 hurdles 1. Holly Andersen, Dillon, 14.72; 2. Courtney Stromme, Belgrade, 15.77; 3. Lexi Prevost, Sidney, 15.80; 4. Nichole Karhi, Lewistown, 16.01; 5. Kyra Fisher, Belgrade, 16.05; 6. Carla Nicosia, Col Falls, 16.10.

300 hurdles 1. Holly Andersen, Dillon, 45.33; 2. Lexi Prevost, Sidney, 46.13; 3. Megan Hawkins, Livingston, 47.31; 4. Phoebe Guercio, Whitefish, 47.80; 5. Carla Nicosia, Col Falls, 48.88; 6. Madison Wheeler, Polson, 49.03.

400 relay 1.Whitefish, 48.54*; 2. Corvallis, 49.26; 3. Belgrade, 49.32; 4. Dillon, 50.37; 5. Lewistown, 50.46; 6. Columbia Falls, 51.15.

1,600 relay 1. Belgrade (Pipi Eitel, Madeline Orrell, Tanna Holliday, Sadie Reddick), 4:03.35; 2. Corvallis, 4:04.81; 3. Livingston, 4:06.12; 4. Dillon, 4:06.21; 5. Whitefish, 4:06.51; 6. Polson, 4:07.79.

Discus 1.Courtney Albright, Corvallis, 124-00; 2. Josee Pendleton, Dillon, 121-03; 3. Bethany Rides Horse, Hardin, 119-10; 4. Taryn Mercer, Dillon, 109-03; 5. Daryn Wolff, Sidney, 106-00; 6. Keaunna Mason, Hardin, 102-10.

Javelin 1. Bethany Rides Horse, Hardin, 135-09; 2. Lacey Hochhalter, Frenchtown, 128-05; 3. Kayla Lewis, Corvallis, 124-10; 4. Mariah Corrigan, Polson, 120-09; 5. Kylie Christiansen, Dillon, 115-11; 6. Olga Mogen, Livingston, 114-07.

Shot put 1. Josee Pendleton, Dillon, 38-03.50; 2. Bethany Rides Horse, Hardin, 37-05.50; 3. Jessica Lewis, Corvallis, 36-05; 4. Haley Belgarde, Col Falls, 34-09; 5. Adeline Richardson, Frenchtown, 34-06; 6. Abbie Lohof, Laurel, 34-05.50.

High jump 1. Jane Booth, Corvallis, 5-06; 2. Katie Malachinski, Stevensville, 5-02; 3. Kadie Heinle, Miles City, 5-00; 4. Sheridan Sundheim, Sidney, J5-00; 5. Kate Doorn, Whitefish, J5-00; 6. Jessica Lewis, Corvallis, 4-10.

Long jump 1. Madi Page, Belgrade, 17-03.75; 2. Marlow Schulz, Whitefish, 16-0; 3. Katelyn Frost, Corvallis, 16-06; 4. Nichole Karhi, Lewistown, 16-04.75; 5. Phoebe Guercio, Whitefish, 16-00.75; 6. Sami Kratofil, Hamilton, 15-09.75.

Triple jump 1. Annika Moore, Hamilton, 37-02.25; 2. Madi Page, Belgrade, 35-06, 3. Avery Joyner, Hamilton, 35-05.75; 4. Carla Nicosia, Col Falls, 35-03.50; 5. Phoebe Guercio, Whitefish, 33-09.75; 6. Sami Kratofil, Hamilton, 33-06.25.

Pole vault 1. Katelyn Frost, Corvallis, 11-06; 2. Lacey Waid, Havre, 10-06; 3. Erin Harris, Sidney, J10-06; 4. Lexi Prevost, Sidney, J10-06; 4. Aubrey Kessel, Sidney, J10-06; 6. Jessica Cassens, Corvallis, 10-00; 6. Ceci Collins, Hamilton, 10-00.

*Indicates state record

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/state-a-track-blue-devil-girls-launch-to-th-straight/article_7b2e4d36-e94a-11e3-9478-001a4bcf887a.html