View All     Add a Meet (requires login)

Meet: State B

Date: 2014-05-31
State B
At Butte
Charlie Merrifield Track

BOYS

Team scores: Manhattan 66.5, Glasgow 61, Troy 61, Bigfork 44, Loyola Sacred Heart 42, Colstrip 28.5, Big Timber 27, Huntley Project 22, Choteau 22, Eureka 21, Fairfield 20, Thompson Falls 17, Townsend 16, Baker 12, Shelby 10, Sheppard 10, Red Lodge 10, Ronan 8, Deer Lodge 5, Cut Bank 4, Conrad 4, Three Forks 4, Joliet 4, Whitehall 4, Boulder 2, Forsyth 2, Roundup 1.

100 1. Ryan Grandchamp, Glasgow, 11.11; 2. Austin Batson, Fairfield, 11.24; 3. McKenzie Holt, Thomp Falls, 11.31; 4. Sean Opland, Troy, 11.32; 5. Pat McCarthy, Whitehall, 11.37; 6. Zachary Iffland, Shepherd, 11.42.

200 1. Ryan Grandchamp, Glasgow, 22.43; 2. Sean Opland, Troy, 22.57; 3. Austin Batson, Fairfield, 22.84; 4. Silas Hasselbrook, Loyola Sacre, 22.86; 5. McKenzie Holt, Thomp Falls, 22.97; 6. Pat McCarthy, Whitehall, 22.99.

400 1.Sean Opland, Troy, 50.53; 2. Caleb Neth, Manhattan, 50.66; 3. Chase Fossum, Glasgow, 51.09; 4. Michael Miller, Troy, 51.39; 5. McKenzie Holt, Thomp Falls, 52.03; 6. Darren Hecker, Big Timber, 52.41.

800 1. Darren Hecker, Big Timber, 1:57.63; 2. Kenny Wilbur, Broadwater, 1:58.55; 3. Logan Morley, Bigfork, 2:00.61; 4. Luke Colberg, Three Forks, 2:01.01; 5. Rahkei Eyer, Boulder, 2:02.39; 6. Bridger Sanders, Glasgow, 2:02.89.

1,600 1. Logan Morley, Bigfork, 4:34.58; 2. Tyus Mendoza, Colstrip, 4:34.84; 3. Darren Hecker, Big Timber, 4:39.54; 4. Paul Bielawski, Shelby, 4:40.45; 5. Ivan Colmenero, Manhattan, 4:45.75; 6. Kyrn Dykema, Red Lodge, 4:46.49.

3,200 1. Tyus Mendoza, Colstrip, 10:06.51; 2. Logan Morley, Bigfork, 10:19.69; 3. Paul Bielawski, Shelby, 10:24.17; 4. Kyrn Dykema, Red Lodge, 10:28.48; 5. Tony Krogstad, Manhattan, 10:28.88; 6. Tanner Laws, Thomp Falls, 10:36.62.

110 hurdles 1. Silas Hasselbrook, Loyola Sacre, 15.01; 2. Brandon Conard, Eureka, 15.27; 3. Bryce Green, Townsend, 15.44; 4. Christian Langston, Eureka, 15.91; 5. Michael Jobman, Huntley Project, 16.01; 6. Jared Schwend, Joliet, 16.29.

300 hurdles 1. Caleb Neth, Manhattan, 40.17; 2. Silas Hasselbrook, Loyola Sacre, 41.36; 3. Gabe McCauley, Big Timber, 41.38; 4. Jacob Simpson, Deer Lodge, 42.18; 5. Jared Schwend, Joliet, 42.29; 6. Carson Cantrell, Bigfork, 42.66.

400 relay 1. Loyola Sacred Heart, 43.54; 2. Glasgow, 43.89; 3. Thompson Falls, 43.91; 4. Bigfork, 44.19; 5. Manhattan, 44.46; 6. Deer Lodge, 44.85.

1,600 relay 1. Manhattan (Conner Cross, David Schachman, Shondel Connerton, Caleb Neth), 3:29.66; 2. Glasgow, 3:30.31; 3. Loyola Sacred Heart, 3:31.64; 4. Troy, 3:32.32; 5. Townsend, 3:32.69; 6. Bigfork, 3:34.72.

Shot put 1. Tucker Yates, Colstrip, 57-11*; 2. Brady Ostermiller, Shepherd, 51-11; 3. Jeff Fisher, Baker, 51-02; 4. Alec Nehring, Manhattan, 49-06; 5. Austin Oldenburger, Manhattan, 48-03; 6. Lucas Gerhardt, Ronan, 47-11.75.

Discus 1. Tanner Miller, Huntley Project, 168-07; 2. Alec Nehring, Manhattan, 160-04; 3. Jeff Fisher, Baker, 155-08; 4. Chance Wessel, Big Timber, 154-05; 5. Tyler Iverson, Bigfork, 154-03; 6. Brady Ostermiller, Shepherd, 150-03.

Javelin 1. Tay Hall, Choteau, 185-02; 2. Lane Herbert, Glasgow, 180-07; 3. Lucas Gerhardt, Ronan, 179-02; 4. Benji Phillips, Glasgow, 168-10; 5. Josh Sandry, Bigfork, 166-09; 6. Gabe Hickman, Troy, 164-02.

High jump 1. Josh Sandry, Bigfork, 6-02; 2. Sean Opland, Troy, J6-02; 3. Nathan Olds, Troy, 6-00; 4. Javan Carroll, Conrad, J6-00; 5. Seth Omsberg, Cut Bank, J6-00; 6. Cole McCloud, Manhattan, 5-10; 6. Christian Olson, Colstrip, 5-10.

Long jump - 1, Caleb Neth, Manhattan, 21-5 1/2; 2, Pate Scott, Troy, 20-11; 3, Chase Fossum, Glasgow, 20-10 1/4; 4, Noah Pohlman, Loyola Sacred Heart, 20-6 1/4; 5, Luke Schwagler, Forsyth, 20-1; 6, Justice Marjaama, Roundup, 20-0.

Triple jump 1. Wyatt Pannabecker, Choteau, 42-05.75; 2. Nathan Olds, Troy, 42-03.25; 3. Cantor Coverdell, Fairfield, 42-01; 4. Khaz Yanak, Eureka, 41-07; 5. George Barrett, Cut Bank, 41-05.50; 6. Brock Beede, Joliet, 41-03.

Pole vault 1. Garrett Frieling, Huntley Project, 13-06; 2. Cody McCloud, Manhattan, 12-06; 3. Cole Jankovsky, Eureka, J12-06; 3. Renny Schultze, Red Lodge, J12-06; 5. Collin Achenbach, Choteau, 12-00; 6. Connor Benn, Ronan, J12-00.

GIRLS

Team scores: Plains 83, Bigfork 58.5, Manhattan 38, Red Lodge 38, Glasgow 34, Choteau 32, Townsend 28, Malta 27.5, Joliet 27, Baker 22, Eureka 20, Thompson Falls 19, Fairfield 16, Loyola Sacred Heart 13, Colstrip 11, Deer Lodge 10, Huntley Project 10, Plentywood 8, Three Forks 7, Boulder 6, Cut Bank 20, Conrad 4, Ronan 4, Roundup 3, Forsyth 2.

100 1. Tru Roginske, Joliet, 12.46; 2. Nicole Rehbein, Plains, 12.68; 3. Tiffany Poore, Red Lodge, 12.82; 4. Makayla Barringer, Conrad, 12.94; 5. Aubry Bair, Townsend, 12.98; 6. Savannah Stern, Choteau, 13.03.

200 1. Hailey Phillips, Plains, 25.84; 2. Tru Roginske, Joliet, 26.01; 3. Hannah King, Choteau, 26.29; 4. Tiffany Poore, Red Lodge, 26.47; 5. Aubry Bair, Townsend, 26.60; 6. Nicole Rehbein, Plains, 26.62.

400 1. Hailey Phillips, Plains, 57.79; 2. Emily Cheroske, Bigfork, 58.25; 3. Daniella Russell, Red Lodge, 59.30; 4. Paige Harris, Plentywood, 1:00.07; 5. Caitlin Hoeffner, Townsend, 1:01.68; 6. Rachael Zeiger, Glasgow, 1:02.33.

800 1. Makena Morley, Bigfork, 2:12.62; 2. Emily Cheroske, Bigfork, 2:18.37; 3. Rachael Zeiger, Glasgow, 2:20.23; 4. Layne Oliver, Three Forks, 2:20.28; 5. Paitton Herbst, Baker, 2:22.62; 6. Maggie Mitzel, Loyola Sacred Heart, 2:22.94.

1,600 1. Makena Morley, Bigfork, 4:53.83; 2. Paitton Herbst, Baker, 5:18.64; 3. Maggie Mitzel, Loyola Sacre, 5:20.77; 4. Grace Wyse, Townsend, 5:28.98; 5. Layne Oliver, Three Forks, 5:29.93; 6. Baylee Green, Roundup, 5:33.87.

3,200 1. Makena Morley, Bigfork, 10:58.85; 2. Grace Wyse, Townsend, 12:00.00; 3. Maggie Mitzel, Loyola Sacre, 12:05.42; 4. Alex Bartmess, Eureka, 12:10.31; 5. Baylee Green, Roundup, 12:10.68; 6. Layne Oliver, Three Forks, 12:22.31.

100 hurdles 1. Hannah King, Choteau, 15.18; 2. Hailey Phillips, Plains, 15.19; 3. Sophia Stiles, Malta, 15.31; 4. Aubry Bair, Townsend, 15.88; 5. Alexa Arthun, Manhattan, 16.05; 6. Amy Breigenzer, Glasgow, 16.06.

300 hurdles 1. Hailey Phillips, Plains, 43.87; 2. Alexa Arthun, Manhattan, 46.36; 3. Aubry Bair, Townsend, 46.75; 4. Hannah King, Choteau, 46.78; 5. Sophia Stiles, Malta, 47.22; 6. Janessa Williams, Boulder, 47.70.

400 relay 1. Choteau, 49.80; 2. Glasgow, 51.37; 3. Red Lodge, 51.57; 4. Baker, 51.69; 5. Eureka, 52.07; 6. Manhattan, 52.28.

1,600 relay 1. Bigfork (Mattison McAnally, Emily Cheroske, Marissa Hiza, Makena Morley), 4:08.18; 2. Red Lodge, 4:12.14; 3. Glasgow, 4:14.80; 4. Plains, 4:19.55; 5. Forsyth, 4:19.75; 6. Choteau, 4:21.50.

Discus 1. Leah Thompson, Plains, 126-02; 2. Mariah Harvey, Manhattan, 125-00; 3. Kayla Holmes, Plains, 123-11; 4. Emily Billow, Eureka, 122-00; 5. Brooke Jones, Manhattan, 121-02; 6. Chalon Bilbro, Colstrip, 119-10.

Javelin 1. Hailey Poole, Colstrip, 133-10.50; 2. Kimberly Earhart, Plains, 129-11; 3. Paitton Herbst, Baker, 127-05.50; 4. Aspen Jore, Ronan, 122-02; 5. Lindsay Wangerin, Plentywood, 122-01; 6. Brooke Jones, Manhattan, 121-02.50.

Shot put 1. Emily Billow, Eureka, 40-01.50; 2. Leah Thompson, Plains, 39-07; 3. Mariah Harvey, Manhattan, 39-03; 4. Becky Gerst, Boulder, 38-09.75; 5. Darby Schye, Malta, 36-09.25; 6. Tessa Robertson, Bigfork, 36-08.25.

High jump 1. Autrey Hannum, Thomp Falls, 5-04; 2. Megan Dailey, Glasgow, 5-02; 3. Shey Hannum, Thomp Falls, J5-02; 4. Mikayla Stone, Deer Lodge, 5-00; 5. Jada Nicholson, Malta, 4-10; 5. Marissa Hiza, Bigfork, 4-10.

Long jump 1. Kourtney Coverdell, Fairfield, 16-08.75, 2. Daniella Russell, Red Lodge, 16-07.50, 3. Sophia Stiles, Malta, 16-04, 4. Alexa Arthun, Manhattan, 16-02.25, 5. Solenn Jacobsen, Baker, 15-08, 6. Autrey Hannum, Thomp Falls, 15-07.50.

Triple jump 1. Sophia Stiles, Malta, 36-09.25; 2. Tru Roginske, Joliet, 36-04.75; 3. Kourtney Coverdell, Fairfield, 35-03.50; 4. Megan Dailey, Glasgow, 34-09.25; 5. Autrey Hannum, Thomp Falls, 34-08; 6. Janessa Williams, Boulder, 34-04.25.

Pole vault 1. Rachael Buzanowski, Huntley Project, 10-00; 2. Madison Dodson, Cut Bank, 9-00; 2. Alexa Arthun, Manhattan, 9-00; 2. Bailey Senecal, Deer Lodge, 9-00; 5. Paige Harris, Plentywood, J9-00; 6. Kacey Bertolino, Joliet, 8-06.

*Indicates state record

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/trotters-sprint-to-nd-consecutive-state-b-track-championship/article_33d1a252-e946-11e3-afc7-0019bb2963f4.html