View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Dillon Invitational

Date: 2013-04-18
Dillon Invitational
Thursday

BOYS

Team scores: Dillon 170, Livingston 130, Stevensville 79, Anaconda 63, Twin Bridges 57, Sheridan 16, Whitehall, 5, Corvallis 5, West Yellowstone, 2.

100 1. Austin Carver, Dillon, 11.38; 2. Brandon Toney, Livingston, 11:39; 3. Cooper Lamey, Dillon, 11.78; 4. Jesse Pfertsch, Twin, 11.82; 5. C.J. Cox, Twin, 11.89; 6. Keny Stoffel, Sheridan, 11.96.

200 1. Brandon Toney, Livingston, 23.62; 2. Cory Stanberry, Anaconda, 24.03; 3. Gage Kindberg, Dillon, 24.10; 4. Cooper Lamey, Dillon, 24.23; 5. Chris Lords, Stevi, 24.35; 6. Keny Stoffel, Sheridan, 24.10.

400 1. Jeff Pertsch, Twin, 53.87; 2. Mick Paffhausen, Dillon, 53.86; 3. Chris Lords, Stevi, 54.02; 4. Nate Trang, Dillon, 55.43; 5. Sage Schoonen, Dillon, 55.75; 6. Conor McNamara, White, 56.69.

800 1. Charles Yanke, Livingston, 2:10.83; 2. Laden Kicketts, Livingston, 2:11.29; 3. Austin Lords, Stevi, 2:13.43; 4. Andrew George, Twin, 2:14.36; 5. Jake Bartsetai, Stevi, 2:15.57; 6. Cheyenne Fuller, Sheridan, 2:18.39.

1,600 1. Charles Yance, Livingston, 4:49.15; 2. Aiden Theard, Anaconda, 4:49.18; 3. Andrew George, Twin, 5:01.09; 4. Ladan Kickets, Twin, 5:03.70; 5. Chalrie Mogen, Livingston, 5:16.85; Chance Beck, Dillon, 5:20.65.

3,200 1. Aiden Theard, Anaconda, 10:59.04; 2. Charlie Mogen, Livingston, 11:23.96; 3. Chris Phipps, Livingston, 12:10.81; 4. Daniel Miller, Livingston, 12:16.77; 5. Sage Parker, West, 12:38.00; 6. Ben Fernandez, Stevi, 12:57.52.

110 hurdles 1. Mick Paffhausen, Dillon, 15.98; 2. Holden Garrison, Dillon, 16.24; 3. Jadin Casey, Stevi, 16.50; 4. Parker Love, Dillon, 17.38; 5. Gabe Johnson, Twin, 18:06; 6. Justin Ferris, Dillon, 19.25.

300 hurdles 1. Jadin Casey, Stevi, 40.79; 2. Cory Stanberry, Anaconda, 41.67; 3. Mick Paffhausen, Dillon, 42.05; 4. Justin Ferris, Dillon, 44.49; 5. Gabe Johnson, Twin, 46.00; Jason Ferris, Dillon, 47.63.

400 relay 1. Dillon 44.64; 2. Dillon B, 46.25; 3. Livingston, 46.24; 4. Anaconda, 46.85; 5. Twin, 47.85; 6. Sheridan, 49.24.

1,600 relay 1. Twin, 3:38.16; 2. Livingston, 3:39.37; 3. Stevi, 3:44.98; 4. Sheridan, 3:53.23; 5. Anaconda, 3:54.14; 6. Dillon, 3:59.96.

Shot put 1. Chris Emter, Livinston, 52-7.5; 2. Kyle Moore, Dillon, 49-0.5; 3. Marcus Monoco, Anaconda, 42-.5; 4. Austin Brenting, Twin, 41-3.5; 5. Austin Hoerning, Dillon, 40-10; 6. Joey Orrino, Anaconda, 38-10.5.

Discus 1. Chance Zahn, Livinston, 133-5; 2. Austin Horning, Dillon, 130-4; 3. Chris Emptee, Dillon, 130-4; 4. Marcus Monaco, Anaconda, 123-3.5; 5. Cullan Williams, Corvallis, 118-8; 6. Parker Tezak, Dillon, 118-7.

Javelin 1. Trae Williams, Dillon, 159-8; 2. Charles Yance, Livingston, 146-11; .3 Austin Brentlinger, Twin, 146-5; 4. Chris Hall, Dillon, 143-5; 5. Chris Lords, Stevi, 139-2; 6. Connor Cox, Dillon, 137-9.

High jump 1. Jadin Casey, Stevi, 5-8; t-2. Chris Lords, Stevi, 5-6; t-2. Zach Girard, Dillon, 5-6; 4. Holden Garrison, Dillon, 5-4; 5. Ryan Sullivan, Anaconda, 5-2; 6. Brady Richardson, Dillon, 5-2.

Long jump 1. Zach Girard, Dillon, 19-2.75; 2. Austin Lords, Stevi, 18-8.25; 3. Cooper Lamey, Dillon, 18-3.75; 4. Conner McNamara, White, 17-9; 5. Josh Parker, Stevi, 17-6.5; 6. C.J. Cox, Twin, 17-2.

Triple jump 1. Austin Lords, Stevi, 41-0.5; 2. Brant Margot, Sheridan, 40-4; 3. Zach Girard, Dillon, 40-0.5; 4. Eathyn Peterson, Dillon, 39-5; 5. Danner Miller, Corvallis, 38-4; 6. Trevor Zeiler, Stevi, 39-0.5.

Pole vault 1. Holden Garrison, Dillon, 13-0; 2. Ethan Blume, Anaconda, 10-6; 3. Bobby Empter, Livingston, 10-0; 4. Ty McKay, Dillon, 9-0; 5. Ryan Sullivan, Anaconda, 8-6; 6. Jerimiah Baker, Corvallis, 8-0.

GIRLS

Team scores: Livingston 107, Anaconda 87, Dillon 64, Twin Bridges 55, West Yellowstone 34, Stevensville 43, Sheridan 34, Lima 30, Corvallis 23, Whitehall, 16.

100 1. Megan Hawkins, Livingston, 13.27; 2. Isis Covington, Livingston, 13.47; 3. Jordan Coleman, Livingston, 13.71; 4. Cierra Lamey, Dillon, 13.81; 5. Shawn Reddington, Livingston, 13.82; 6. Bridget Butler, Stevi, 13.83.

200 1. Keila Smith, Sheridan, 28.12; 2. Cierra Lamey, Dillon, 28.23; 3. Paige Phillips, Twin, 28.63; 4. Jordan Coleman, Livingston, 29.03; 5. Kelsie Dustin, Twin, 29.10; 6. Bridget Butler, Stevi, 29.15.

400 1. Cierra Lamey, Dillon, 1:02.63; 2. Paige Phillips, Twin, 1:03.29; 3. Emilee Starkel, Dillon, 1:03.84; 4. Jamee Kopf, White, 1:05.92; 5. Rianne Collins, White, 1:12.82.

800 1. Bailee Parker, West, 2:35.22; 2. Jessica George, Twin, 2:40.47; 3. Jamie Kopf, White, 2:47.80; 4. Samantha Zetier, Sheridan, 2:48.62; 5. Kyla Binfet, West, 2:51.19; 6. Bethany Down, Livingston, 2:52.09.

1,600 1. Baile Parker, West, 5:45.86; 2. Kelsie Harriman, Livingston, 6:08.67; 3. Ella McKenzie, Livingston, 6:12.51; 4. Kyla Binfet, West, 6:14.25; 5. Bethany Down, Livinston, 6:23.56; 6. Marissa Westenson, Livingston, 6:25.56.

3,200 1. Kelsie Harriman, Livingston, 13:22.67; 2. Danissa Westernseron, Livingston, 14:04.67; 3. Annie Jehlz, West, 14:32.53; 4. Rachel Sagwith, Corvallis, 14:43.04; 5. Samantha Zetler, Sheridan, 15:19.28; 6. Ashley White, Corvallis, 16:12.27.

100 hurdles 1. Emily Stosich, Lima, 17.92; 2. Leki Klawitter, Livingston, 18.13; 3. Katie Malachinski, Stevi, 18.67; 4. Emma Nguyen, Livingston, 19.53; 5. Khali Knadler, Anaconda, 19.60; 6. Jewls Collins, West, 19.62.

300 hurdles 1. Megan Hawkins, Livingston, 49.94; 2. Emily Stosich, Lima, 53.16; 3. Khali Knadler, Anaconda, 55.19; 4. Kyra Wood, Dillon, 55.64; 5. Madyson Beagley, Twin, 55.73; 6. Jenna Heine, West, 58.99.

400 relay 1. Livingston, 52.39; 2. Twin, 55.00; 3. Stevi, 56.60; 4. Anaconda, 56.61; 5. Corvallis, 57.22; 6. West, 57.51.

1,600 relay 1. Twin, 4:28.41; 2. Livinston, 4:33.21; 3. Corvallis, 4:49.03; 4. Whitehall, 4:54.56; 5. Anaconda, 5:02.31; 6. West, 5:04.56.

Shot put 1. Daphnie Peeket, Twin, 34-6.5; 2. Josie Pendleton, Dillon, 30-8.5; 3. Mikayla Tilsten, Twin, 28-1; 4. Megan Schoden, Livingston, 27-6; 5. Emeline, Nevills, Corvallis, 26-5; 6. Jessica Hudson, Dillon, 25-4.5.

Discus 1. Josie Pendleton, Dillon, 118-10.5; 2. Mia Estes, Anaconda, 104-0; 3. Daphne Pucett, Twin, 86-7.5; 4. Taylor Flynn, Anaconda, 79-4; 5. Miranda Jessop, Corvallis, 77-5.5; 6. Mikayla Tilstra, Twin, 74-5.

Javelin 1. Mia Estes, Anaconda, 143-10; 2. Allie McGrath, Dillon, 103-11; 3. Allie Marstein, Dillon, 99-10; 4. Taylor Flynn, Anaconda, 99-1; 5. Olga Mogen, Livingston, 87-11.5; 6. Kyersti Walwud, Anaconda, 82-6.

High jump 1. Katie Malachinski, Stevi, 5-2; 2. Keila Smith, Sheridan, 5-0; 3. Hayleigh Garrett, Anaconda, 4-6; 4. Shawn Reddington, Livingston, 4-6; 5. Jewle Collins, West, 4-6; 6. Teriana Brukzin, Dillon, 4-4.

Long jump 1. Shawn Reddington, Livingston, 14-1.75; 2. Hayleigh Garrett, Anaconda, 14-0.5; 3. Katie Malachinski, Stevi, 14-0.25; 4. Emily Stosich, Lima, 13-10; 5. Sam Jacobsen, Livingston, 13-6; 6. Bridget Butler, Stevi, 13-5.

Triple jump 1. Katie Malachinski, Stevi, 31-11; 2. Emily Stosich, Lima, 31-7; 3. Hayleigh Garrett, Anaconda, 30-11; 4. Mariati Mays, Twin, 29-5.5; 5. Bridget Butler, Stevi, 29-4; Carleigh Garrett, Anaconda, 28-6.5.

Pole vault 1. Cheyenne Shields, Sheridan, 7-0; 2. McKenna Blume, Anaconda, 6-6; 3. Jessica Casseus, Corvallis, 6-0; 4. Francis Taylor, Livingston, 6-0; 5. Olga Mogen, Livingston, 5-0.

Read more: http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/prep-track-casey-malachinski-win-each-at-dillon/article_c197d320-a8a3-11e2-812b-0019bb2963f4.html