View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Porcupine Invitational

Date: 2011-04-16
at Glasgow

BOYS

Team scores -- Glasgow 166, Culbertson 72, Bainville 62, Nashua 50, Froid-Medicine Lake 47, Scobey 30, Westby 28, Turner 25, Hinsdale-Saco 19, Lustre Christian 18, Brockton 0, Frazer 0, Opheim 0, Whitewater 0.

100 -- Ryan Grandchamp, Glas, 11.7; Brady Bernston, F-ML, 12.0; Brady Olson, Wes, 12.0; Jordan Sibley, Nas, 12.2; Ryan Choi, LC, 12.3; Bryan Larson, Gla, 12.3.

200 -- Jordan Sibley, Nas, 24.7; Ryan Choi, LC, 25.5; Marcus Svingen, Gla, 26.8; Thayne Ekness, Wes, 26.8; Jon Conat, Bai, 26.8; Conner Gregg, Gla, 27.0.

400 -- Bridger Sanders, Gla, 57.6; Marcus Svingen, Gla, 59.9; Bryan Larsen, Gla, 60.3; Jacoby Chase, Gla, 60.3; Johnny Doney, Nas, 61.2; Dylan Welsh, Tur, 61.9.

800 -- Derek Hopkins, Gla, 2:09.0; Chance Hyatt, Bai, 2:13.0; Kyle Nielsen, Cul, 2:13.3; T.J. Snare, Sco, 2:14.5; Bridger Sanders, Gla, 2:22.4; Kyle Tryan, Sco, 2:24.1.

1,600 -- Derek Hopkins, Gla, 4:46.9; Chance Hyatt, bai, 5:00.0; Drue Nelson, Bai, 5:01.6; Kyle Nielsen, Cul, 5:07.2; T.J. Snare, Sco, 5:07.5; Kyle Tryan, Sco, 5:34.7.

3,200 -- Drue Nelson, Bai, 11:06.1; Kyle Nielsen, Cul, 11:07.0; Aaron VanValkenburg, Tur, 12:59.9; Dillon Welsh, Tur, 13:46.5; Christian Damm, Cul, 14:57.3.

110 hurdles -- Kory Willard, Sco, 19.0; Weston Harmon, Bai, 20.2; Dusty Mohar, Tur, 20.8; Aaron VanValkenburg, Tur, 26.8.

300 hurdles -- Ryan Grandchamp, Gla, 46.0; Lane Sherman, Cul, 48.7; Weston Harmon, Bai, 49.0; Dusty Mohar, Tur, 50.7; Kory Willard, Sco, 50.9; Johnny Doney, Nas, 53.2.

400 relay -- Glasgow 46.9; Culbertson 50.2; Froid-Medicine Lake 50.4; Nashua 51.0; Scobey 52.5; Hinsdale-Saco 52.5.

1,600 relay -- Glasgow 3:50.7; Culbertson 4:04.9; Scobey 4:05.8; Bainville 4:05.8.

Pole vault -- Luke Zeiger, Gla, 12-0; Lane Capdeville, Hin, 11-0; Cole Albus, Hin, 10-6; Andy Wageman, Gla, 7-6.

High jump -- Nathan Hackley, Cul, 5-5; Jaylen Hendrickson, F-ML, 5-4; Chris Tufton, F-ML, 5-0; Lane Capdeville, Hin, 5-0; Thayne Ekness, Wes, 4-10; Tyler Wesen, Gla, 4-10.

Triple jump -- Brady Olson, Wes, 38-3; Weston Harmon, Bai, 37-10; Lachlan Vaira, Gla, 37-10; Jordan Sibley, Nas, 36-3 1/2; Colin Wahl, Sco, 35-2 1/2; Skylar Fisher, Nas, 33-11.

Long jump -- Ryan Grandchamop, Gla, 19-1; Ryan Choi, L-C, 18-7 1/4; Brady Olson, F-ML, 18-6; Bryan Larson, Gla, 18-5; Brady Bernston, F-ML, 18-2; Weston Harmon, Bai, 17-11 3/4.

Shot put -- Brady Bernston, F-ML, 45-1 1/2; Brandon Hansard, Nas, 43-3 3/4; Drew Larson, Cul, 39-7; Andy Gardner, Gla, 36-8 1/2; Sean Bengochea, Nas, 36-6; Chaz Gordon, Gla, 35-11.

Discus -- Drew Larsen, Cul, 119-9; Sean Bengochea, Nas, 108-8; Brandon Hansard, Nas, 108-8; Andy Gardner, Gla, 103-7; Blayd Sanders, Gla, 95-7; Rhett Harmon, Bai, 95-5.

Javelin -- Andy Gardner, Gla, 146-0; Chaz Gordon, Gla, 140-11; Brady Bernston, F-ML, 134-8; Lane Herbert, Gla, 131-8; Drew Larsen, Cul, 126-6; Jaylen Hendrickson, F-ML, 117-4.

GIRLS

Team scores -- Glasgow 218, Westby 105.5, Scobey 63, Culbertson 40.5, Nashua 24, Frazer 22, Hinsdale-Saco 5, Opheim 4, Turner 4, Brockton 2, Bainville 0, Froid-Medicine Lake 0, Lustre Christian 0.

100 -- Abby Westgard, Wes, 13.3; Shayla Garman, Wes, 13.3; Cydney Handran, Sco, 14.1; Emma Cole, Sco, 14.3; Renee Oelkers, Cul, 14.5; Jonni Mullen, Wes, 14.5.

200 -- Sienna Dailey, Gla, 27.7; Shayla Garman, Wes, 28.8; Debre Griebl, Gla, 29.1; Emma Cole, Sco, 30.6; Jonni Muller, Wes, 30.9; Haylee Redfield, Gla, 31.1.

400 -- Alyssa Sanders, Gla, 1:02.1; Rachel Zeiger, Gla, 1:03.6; Madison Sibley, Nas, 1:08.2; Sophia Ekness, Wes, 1:09.4; Macki Kilgore, Sco, 1:11.8; Tayler Dickinson, Sco, 1:17.2.

800 -- Jami Johnson, Gla, 2:29.8; Rachel Zeiger, Gla, 2:29.9; Amanda McDonald, Gla, 2:35.2; Sophia Ekness, Wes, 2:52.6; Hannah McMurry, Nas, 3:07.6; Lizzy Jackson, Fra, 3:13.3.

1,600 -- Jami Johnson, Gla, 5:38.0; Chelby Brugh, Cul, 5:56.4; Emma Fewer, Gla, 6:01.6; Lindsay Reller, Sco, 6:11.2; Amanda McDonald, Gla, 6:36.7; Tristan Schipman, Wes, 6:54.7.

3,200 -- Chelby Brugh, Cul, 12:47.0; Emma Fewer, Gla, 13:18.4; Macki Kilgore, Sco, 14:46.5; Alyssa Hoffman, Opheim, 18:24.0.

100 hurdles -- Cecily Selden, Gla, 17.4; Debre Griebl, Gla, 17.6; Madison Sibley, Nas, 21.5; Shania Maloney, Tur, 22.3.

300 hurdles -- Alyssa Sanders, Gla, 48.4; Renee Oelkers, Cul, 58.5; Sarah Dietrich, Sco, 1:00.6.

400 relay -- Glasgow 53.1, Westby 56.3, Scobey 58.5, Culbertson 1:01.1.

1,600 relay -- Glasgow 4:28.8, Scobey 5:00.9, Westby 5:42.4.

High jump -- Shayla Garman, Wes, 4-11; Sienna Dailey, Gla, 4-8; Caitlin Hofman, Cul, 4-6; Chrystal Mavencamp, Hin, 4-4; Emma Fewer, Gla, 4-4; Bethany Lacock, Hin, 4-4.

Long jump -- Abby Westgard, Wes, 14-6; Kelsey Borgen, Gla, 13-5; Lindsay Reller, 13-4; Brinne Chappell, Gla, 13-0; Erica Nickoloff, Cul, 12-9; Emma Fewer, Gla, 12-6.

Triple jump -- Abby Westgard, Wes, 30-1; Kelsey Borgen, Gla, 29-11; Macki Kilgore, Sco, 29-3; Lindsay Reller, Sco, 28-11; Laurel Wageman, Gla, 28-8; Erica Nickoloff, Cul, 28-6.

Discus -- Devyn Bell, Gla, 88-9; Mellisa Unger, 86-7; Makenzie Westgard, Wes, 80-11; Madison Sibley, Nas, 78-5; Franci Jackson, Fra, 76-6; Sydney Thompson, Fra, 75-3.

Javelin -- Mellisa Unger, Gla, 88-11; Makenzie Westgard, Wes, 84-7; Hannah McMurry, Nas, 80-4; Sydney Thompson, 76-6; Sophia Ekness, Wes, 71-6; Makayla Westgard, Wes, 69-2.

Shot put -- Sydney Thompson, Fra, 29-10; Makenzie Westgard, Wes, 28-9; Mellisa Unger, Gla, 27-11; Franci Jackson, Fra, 27-2; Shani Burshia, Bro, 26-2; Makayla Westgard, Wes, 25-7.